Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Saroniska öarna > Egina

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2015-09-02, 16:23
Trishas avatar
Trisha Trisha är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2012
Ort: Eskilstuna
Inlägg: 78
Standard Sv: Turistökning

Citat:
Ursprungligen postat av mamma mu Visa inlägg
Jag är nu på Egina för 13 gången på 10 år och i år det varit mer turister i Agia Marina än någonsin när jag varit här. Grekerna avbokade allt i början på våren så turisterna som är här kommer från världens alla hörn, har dock inte hört mer svenska än vanligt, mao inget alls. Alla är väldigt nöjda med sommaren, extremt trötta men glada. Fortfarande in i mitten på september så är det fullbokat på vissa hotell. En del påstår tom att Agia Marina är på väg mot det glada 80-talet, fast det vet jag inte om jag vill hålla med om. Ett stort hotell som varit stängt i en herrans massa år håller på att renoveras upp av någon rik! grek. Ingen har en aning om varför detta uppsving, men som man säger All reklam är bra reklam. Är så glad för lilla Agia Marina och dess innevånare.

Hälsningar från rum 11 på Artemis Rooms, cikadorna skriker och ouzon står på bordet.

Hej!! Vad roligt och uppmuntrande det låter. Vi är snart på väg till egina för första gången. Vi ser alla fram mot det.Vi åker ner i mitten på Sept. Hur ser det ut på andra sidan? Vi ska bo i Vrochia.Är det lunare på den sidan? För mig spelar det ingen roll. bara det är varmt och soligt. Sen trivs jag som firren i vattnet.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2015-09-02, 17:45
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 560
Standard Sv: Turistökning

Vad bra om Agia Marina har bra med turister. Var där i juni 2011 och då var det ganska dött.

Ha det fortsatt skönt och njut av ouzon!

/ Anne
Svara med citat
  #3  
Gammal 2015-09-03, 00:51
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 526
Standard Sv: Turistökning

Oj så glad du gjorde mig Mona! Tänker mycket på vännerna i Agia Marina och deras verksamheter som haft det tungt några år jämfört med hur det var på 90-talet när chartern körde där. Tur att en del inhemsk turism och sommarboende har funnits.

Masse
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT