![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Janne, jag har prel.bokat Paradise ( fånigt namn) väldigt centralt. Finns på booking. 30 euro natten för mig...jag åker ju själv.
Lissi |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Känner jag inte till, men det var ett bra pris.
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Jag tycker precis som du Lissi, det är nånting som gör att man inte riktigt fastnar för Syros. Ermoupolis är den stora behållningen och även den norra delen av ön med fina vandringar. Men ändå är det nånting med ön, vet inte vad, antagligen Ermoupolis, som gör att man vill dit trots att man redan bestämt sig för att aldrig åka dit igen. Första gången vi kom till Syros var 2010 och vi bodde då några nätter i Ermoupolis och några nätter i Kini. Föll ju pladask för stan men vi sa till oss själva, min man och jag, att hit kommer vi nog aldrig mer. Nu har vi varit där flera gånger, visserligen bara korta vistelser. Syros är den ö som jag tänker på mest av alla öar jag varit på. Faktiskt finns Syros oftare i mina tankar än Amorgos!
Jag tycker också mycket om Tinos och förstår inte varför det tog så lång tid innan vi lyckades komma dit. Vi hade förutfattade meningar om att ön var tråkig och utan fina bad, men det visade sig vara precis tvärt om. Det är en toppenbra kombo, Tinos och Syros. Du får nog en härlig resa! Anne |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Tack Annwi...Ja, med resa nummer 16 till Tinos och bara nummer 2 till Syros (om man inte räknar 2 dagsturer), så är det ju ingen tvekan om vilken ö som drar mest!
![]() Lissi |
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Idag är det Ermoupolis och Ano Syros som gäller. Fantastiskt fint, och fantastiskt god mat. Finns annat som är bra på Syros, som stränderna, men det är Ermoupolis och Ano Syros som gör att vi gärna åker dit. ![]() |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Jag skulle faktiskt kunna bosätta mig i Ermoupolis, tycker det är en helt fantastisk stad. Eller åtminstone vistas en längre tid där, kanske lära mig grekiska i Azolimnos. Då skulle jag antagligen bo nära skolan Omilo men ta bussen in till stan varje dag och bara njuta av alla gator belagda med marmor, alla båtarna, de mysiga tavernorna och det grekiska vardagslivet. Men jag skulle också ta mig tid att lära känna hela ön för jag tror att den har mycket mer att ge än vad man tror, vandra runt, bada på alla stränderna, praktisera min nylärda grekiska bland lokalbefolkningen.
Du får nog en fin vistelse på Syros Lissi! Mia |
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Nu har jag plockat ut bilder till ett fotoresebrev från fantastiska Ermopouli på Syros där jag bodde 4 dagar och 3 nätter i oktober. Om nu photobucket är på humör i kväll så ska jag försöka lägga in bilder. Under min vistelse hann jag med mycket. Promenader upp och ner på kullarna och i gränder, film och jazzkonsert på teatern och även en vandring vid Galissas med Syros Hiking Team.
Lissi |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|