Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Parga

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2016-02-09, 15:40
theresa theresa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Karlstad
Inlägg: 770
Standard Re: Just hemkomna från Parga - allmäna tips och intryck

Jag tror att jag gick längre än dej när jag var där 2012. Jag gick med guide uppför floden, en tur som tog ca. 1½ - 2h kommer inte riktigt ihåg tiden nu.... men vi gick tills vi inte kunde gå längre! såg det ut som i alla fall....
och guiden sa att här var det stop. Vi var ca. 30 personer när vandringen började, när vi kom till slutet var vi bara 6 tappra personer kvar . Jätte häftig vandring.
Jag ska tillbaka till Parga nu i sommar 2016 och tänkte ta samma tur igen...jag ska hålla utkik efter din symbol och ta kort på den om jag ser den ( jag ska ta med en engångs kamera som tål vatten denna gång) tack för jättebra information, kul läsning

Senast redigerad av theresa den 2016-02-09 klockan 15:55.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2016-02-09, 17:03
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 279
Standard Sv: Re: Just hemkomna från Parga - allmäna tips och intryck

Citat:
Ursprungligen postat av theresa Visa inlägg
Jag ska tillbaka till Parga nu i sommar 2016 och tänkte ta samma tur igen...jag ska hålla utkik efter din symbol och ta kort på den om jag ser den ( jag ska ta med en engångs kamera som tål vatten denna gång)
Bra att du tar med engångsvattenkamera för då blir du mycket djärvare. Jag är väldigt rädd att sabba kameran där. Ser fram emot bilder.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2016-02-09, 18:43
theresa theresa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Karlstad
Inlägg: 770
Standard Sv: Just hemkomna från Parga - allmäna tips och intryck

Janne!! Ha inte för höga förhoppningar bara dom kanske blir lite si sådär....men ska göra mitt bästa jag tar med två för säkerhets skull!!! då kanske det blir några bra bilder....jag kommer ihåg skräcken jag hade när kroppen skulle sänkas i detta kalla vatten, så kanske tappar kameran i min förtvivlan över vad kallt det är
Svara med citat
  #4  
Gammal 2016-02-13, 11:25
Helena Ss avatar
Helena S Helena S är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2008
Ort: Stockholm
Inlägg: 671
Standard Sv: Just hemkomna från Parga - allmäna tips och intryck

Tack Petter för alla tips! I år ska jag återvända till Parga efter drygt 20 år sen jag var där.. Ska bli roligt och spännande att se om jag känner igen mig.

Om jag har förstått dig rätt, så rekommenderar du Acheron River?

Tar gärna emot restaurangtips från er Kalimerianer för att fira en speciell dag

Helena S
Svara med citat
  #5  
Gammal 2016-02-13, 13:31
JohnSs avatar
JohnS JohnS är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2006
Ort: Ryfylke, Norge
Inlägg: 804
Standard Sv: Just hemkomna från Parga - allmäna tips och intryck

Våre favorittavernaer ble Krioneri og La Banca, begge ligger litt utenom strandpromenaden. Spesielt på Krioneri var det mange lokale gjester. Da vi vari Parga sist, var Bacchus den eneste tavernaen som hadde en altfor ivrig og bortimot aggressiv innkaster, som forsøkte å holde på potensielle kunder ved å love alle et bord om 5 minutter, som ble til en halvtime ute på gaten før vi takket for den lille ouzoen og forlot stedet..
Når det gjelder porsjonene, har vi nesten aldri opplevd for små porsjoner, problemet er som oftest det motsatte. Vi spiser vanligvis på "gresk maner", og bestiller flere småretter som settes midt på bordet og deles av alle. Det er meget sjelden at vi har hver vår hovedrett. Når det er mye vi har lyst til å smake, er det fort gjort å bestille for mange retter, og da skulle vi ønske at porsjonene var mindre.

Senast redigerad av JohnS den 2016-02-13 klockan 14:12.
Svara med citat
  #6  
Gammal 2016-02-14, 19:05
Helena Ss avatar
Helena S Helena S är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2008
Ort: Stockholm
Inlägg: 671
Standard Sv: Just hemkomna från Parga - allmäna tips och intryck

Tack John S för tipsen! Krioneri och La Banca ska vi kolla in Om Bacchus är ett av få ställen med jobbiga inkastare, så ska vi nog lyckas undvika det

Vi brukar också beställa ett antal smårätter och eventuellt en huvudrätt, sen delar vi på allt

Helena S - som längtar ner lite extra idag, efter att ha besökt Greklandsmässan i Globen
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT