![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Aldrig har jag haft problem med vägglöss. Däremot fick jag en onödig chock en gång när jag packade upp bagaget efter en bilsommar i Grekland. Några fina korgar jag fått av bekanta hade små kackelackor i sig. Gissa vad det blev för storstädning i vår lägenhet...de hann nog inte föröka sig för jag såg inga nytillkomna.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Ja nog förstår vi alla - inklusive Kari - att vägglöss är ett allvarligt problem. Men jag har tappat räkningen hur många gånger jag varit i Grekland utan att sett eller fått hem en enda lus. Och ingen jag känner - och det är många - som varit i Grekland - har fått det heller. Men så bor vi alltid på billiga hotell med stenväggar och klinkers. Vägglöss brukar gömma sig med glädje under tapeter, och renligheten har varit på topp. Är det någon här som faktiskt fått hem en lus från Grekland ? Googlar man är resultatet knapert
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Efter många resor till Grekland, både charter, båtluffning och på senare år åkt reguljärt och ordnat boende själva på många öar och många boenden av varierande standard så har vi aldrig haft några kryp med oss hem. Vi har inte ens tänkt tanken och aldrig vidtagit någon sanering av bagage när vi kommit hem. Finns krypen så har det nog inte någon betydelse vilken standard det är på boendet. Här i vår stad hade Stadshotellet vägglöss i en av sina finaste rum. Sen har jag en fundering. Ska man ha resväskan i badkar eller dusch, dessa utrymmen behöver man ju till hygien och inte till förvaring. Sen att inte använda skåp och lådor till sina kläder, var ska man då ha dem? Inte väl i en resväska i duschen. Nej vi fortsätter nog att packa upp vårt bagage och hoppas att småkrypen undviker oss och det boende vi har.
Margaretha |
#4
|
|||
|
|||
![]()
[QUOTE=Margaretha;382006 Sen har jag en fundering. Ska man ha resväskan i badkar eller dusch, dessa utrymmen behöver man ju till hygien och inte till förvaring. Sen att inte använda skåp och lådor till sina kläder, var ska man då ha dem? Inte väl i en resväska i duschen. Nej vi fortsätter nog att packa upp vårt bagage och hoppas att småkrypen undviker oss och det boende vi har.
Margaretha[/QUOTE] ![]() ![]() Lissi |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Men, det här med temperatur i planets lastutrymmen..
Det är enligt transportstyrelsen ungefär samma temperatur som i passagerarkabinen, sak samma med lufttrycket. Detta faller sig naturligt enär skulle eljest husdjur i bur i lastutrymmet frysa ihjäl samt skulle eventuella vätskor i vinflaskor etc frysa sönder vid minus 60 grader. Arne |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Jag har (peppar-peppar) aldrig fått med mig några ovälkomna kryp hem och jag brukar inte heller kolla så noga.
Dock. När vi var i Brasilien, så kollade jag allt lite extra så att ingen fripassagerare tog sig in i nån väska. Fast där var kackisarna så stora att de banne mig hade genererat övervikt på flyget! ![]() /Netwolf |
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() ![]() ![]() Masse |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|