![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() ![]() Det lär ju finnas typ polaroidkameror i digital tappning men hit till ön har såna inte hittat än. |
#2
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Och när jag ändå är igång. Jag jobbade som servitör för 20 talet år sen. Sent en kväll, när vi skulle stänga restaurangen, kom en herre med yngre damsällskap och ville äta. Det var visserligen 5 min innan köket stängde och jag visste att kocken ville hem. Jag påpekade detta för gästen lite försiktigt och bad om en snabb beställning, så skulle vi fixa till en måltid. Då beställer den dumme jäveln 3-rätters + fördrinkar! Jag trodde kocken skulle döda mig! I den f ö tomma restaurangen, tog de god tid på sig med drinkarna, likaså förrätterna. När jag sedan kunde servera varmrätterna med vinet, kunde så den arge kocken gå hem. Desserterna hade han ställt i kylen, så jag kunde plocka fram dem själv. Då restaurangen nu var stängd, ville kassatanten att jag skulle redovisa min kassa för kvällen. Jag var då tvungen att be gästerna om betalning, trots att de var inne på desserten. Jag bad givetvis om ursäkt, för den penibla situationen och erbjöd gratis kaffe som kompensation. Nåväl, den dryge fan (ja, det var dryg översittartyp) betalar och lämnar 0 kr i dricks! Nu blev jag sur. Här har man ställt upp utöver det vanliga och så får man ingen uppskattning alls. Medans dom avnjöt sitt gratiskaffe och sippade sitt vin, så ber karln om att jag ska ta en bild på dem. Han sträcker fram sin analoga kamera och nu kom min hämnd. Jag tog bilden - men med huvudena avklippta. Hämnden är ljuv! ![]() Citat:
![]() Men det är ju inga problem. Det är ju bara att beställa via internet. /Netwolf |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jodu Netwolf, det är PROBLEM, blir alltför mycket att välja på. Kanske det är därför som mitt omedvetna jag inte vill använda kameran särskilt ofta.
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Mina kortfattade erfarenheter av de senaste 50 årens fotograferande - analogt och digitalt.
Det här kan bli en smula tekniskt. I resertidernas begynnelse, både med bil genom Europa några gånger men framför allt under båtluffning i Grekland, använde jag tre kameror; två tunga Canon spegelreflex med fyra olika objektiv, vidvinkel 28 och 35mm, normal 50mm och ett tungt och ljusstarkt 135 mm. Zoomobjektiv räknades inte bland finsmakare p g a sämre optiska egenskaper på den tiden. En Super8 filmkamera fanns också med. Den ena Canon var laddad med diafilm Kodachrome 25 eller senare 64 ASA, långsamma filmer med perfekt skärpa och kontrastomfång och som ofta krävde långa slutartider eller stativ samt den andra med film för pappersbilder för att sätta in i album eller duplicera och ge bort. Filmkameran användes främst från 1980 när vår dotter följde med och blev ett självklart motiv. Jag släpade då på en fotoväska som den värste sportfotograf. Väskan lämnades så småningom hemma till förmån för en enkel analog småbildskamera. För 10 år sedan tänkte jag om och nu följer endast en liten digitalkamera i fickformat med, den senaste sedan en månad tillbaka med 20Mpixel upplösning,12ggr zoom och med många speciella inställningar som jag ännu inte använder, AUTO fungerar för det mesta. Den tar även högupplöst film om man önskar. WIFI finns också som hos de flesta kameror nu. Pris under 2000:- Med minneskort på 16GB ryms ca 3000 högupplösta bilder, det blir mer än 80st analoga 36-bildersrullar! Med min frus iPhone har vi alltid backup om något skulle fallera. Jag avundas inte längre resenärer med dyra bautakameror, som kanske blir liggande på rummet p g a storlek och vikt. Jag kanske förargar några Kalimerianer här men har man ett genuint fotointresse och ryggen intakt så förstår jag att man släpar med sig dylik utrustning. Jag har själv suttit i den båten. Var det inte den legendariske fotografen Gullers som sade att det spelar ingen roll om man använder en gammal Kodak Instamatic bara man känner till begränsningarna? Jag är fullständigt nöjd med min kamera i mellanprisklassen även om jag suktade efter en ännu dyrare och bättre??? men insåg att mina bilder knappast blir av högre teknisk kvalité. Motiv och bildkomposition hänger som alltid på fotografen. akep |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Ja, men precis vad jag tycker ! Och mina foton var bättre förr när jag var tvungen att tänka till lite.
|
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|