Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2018-12-04, 19:54
rickys avatar
ricky ricky är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2005
Ort: Malmö
Inlägg: 1 096
Standard Sv: Är det slut med reor till Grekland

Citat:
Ursprungligen postat av Spizeman Visa inlägg
Även om jag är Greklands fan så förstår jag till 100 ditt resonemang. Processen att göra fastighetsaffär i Grekland känns som en utdragen mardröm samt stor osäkerhet i att det går att sälja inom rimlig tid och till rimligt pris.
När det sedan gäller vädret så är det ju hemskt hett i juli -augusti, och väldigt kallt och fuktigt att bo i "oisolerade" hus under de 4 vintermånaderna. Vi åker ner i mitten/slutet av mars o det är för tidigt egentligen sedan hem i början av juni. Återvänder runt 1 sept o hem i nov. Vi tycker att dessa 5-6 månaderna är fantastiska, men skulle inte vilja bo här året runt.
Låter helskönt tycker jag!!
Var bor ni då, fastland, ö, samma ställe eller olika?
Det är ju en stor del av året. Är ni pensionärer eller kan ni jobba på distans?
Svara med citat
  #2  
Gammal 2019-10-25, 17:53
rickys avatar
ricky ricky är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2005
Ort: Malmö
Inlägg: 1 096
Standard Sv: Är det slut med resor till Grekland

Tjena hallå!!

Ett bra tag sen sist...
Skummade bara igenom lite snabbt vad jag skrev sist på slutet. Jag blev helt matt av att läsa vad jag själv skrev och förstår att hjärnan gått på högvarv.
Jag/vi har landat nu och älskar vårt Teneriffa.
Egentligen skriver jag för att jag hämtade tre flaskor grekiskt bubbel på bolaget idag, Debina. Gott o lättdrucket utan påträngande syra, kanske med drag år det söta hållet men är nog klassat som torrt. Vi gjorde vår sjätte eller sjunde resa för året i september och tanken var till vårt älskade Grekland, men det blev ”hem” till Tenerife. Nästa helg går vår nästa resa på 10 dagar o h decemberresan är redan bokad. Men nog fasen ska vi till Grekland nästa år!?! Är sugen på att testa nya flygplatsen på Kreta
Svara med citat
  #3  
Gammal 2019-10-25, 19:53
nickelena nickelena är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2009
Ort: Lysvik
Inlägg: 931
Standard Sv: Är det slut med resor till Grekland

Halloj.
Märkligt sammanträffande... men jag tänkte på er häromdagen.
"Undrar hur det går?"
Teneriffa är himla trevligt, så jag förstår att ni gillar livet. Men fortsätt gärna med lite rapporter när du/ni har lust. Vi andra som bara längtar och inte har tagit såna steg och beslut, vi vill njuta med er!
Lena
Svara med citat
  #4  
Gammal 2019-10-26, 07:31
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 481
Standard Sv: Är det slut med resor till Grekland

Trots att Teneriffa är fint så tycker jag nog att ni skall balansera lite med Grekland emellan. Så hoppas Kretaresan blir av!

/ Anne
Svara med citat
  #5  
Gammal 2019-10-26, 12:40
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 217
Standard Sv: Är det slut med resor till Grekland

Citat:
Ursprungligen postat av ricky Visa inlägg
Nästa helg går vår nästa resa på 10 dagar o h decemberresan är redan bokad. Men nog fasen ska vi till Grekland nästa år!?! Är sugen på att testa nya flygplatsen på Kreta
Härligt att läsa att du skriver ”hem” till Teneriffa. Måste kännas underbart. Hoppas dock att ni även hinner med en tripp till Kreta. Den nya flygplatsen sägs vara fin, och mycket lugnare än de andra två, och så finns det så mycket att se och göra på den delen av Kreta.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT