Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-09-13, 11:36
Yak Yak är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 390
Standard Sv: Skandal och varning! Novair ger 0kronor i kompensation för 15 timmars försening!

Jag vet inte om charterbolagen är snålare än de reguljära bolagen, men jag råkade ut för en liknande händelse med SAS för några år sedan. Vi skulle flyga från Bangkok en sen kväll när en av motorerna inte ville fungera. Det var bara att taxa tillbaka till gaten och kliva ur planet.
Vi fick en gratis hotellnatt, samt fri mat på hotellet. Ca 20 timmar senare kom vi iväg hemåt. När vi kom fram till Köpenhamn hade man ordnat ett extraflyg för att ta oss till Stockholm.
Dock var man tydlig med att ingen kompensation för förlorad inkomst/tidsförlust etc INTE skulle utgå eftersom tekniska fel är "force majeure". Bolagen har faktiskt, som tidigare påpekats i tråden, rätten helt på sin sida vad gäller detta.
Visst förlorade jag en dag pga detta, men det var inte mycket att göra åt. Jag kan dock inte klaga på bolagets behandling av passagerarna i detta fall.

Ps. Läste i DN att fritidsresor råkade ut för samma sak igen förra veckan.
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.j...usRenderType=1
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 14:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT