Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Djur & Natur

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #5  
Gammal 2007-05-28, 17:05
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Vad görs för miljön?

Nu har jag samlat ihop mig lite.

Det går inte att döma ut hela landet efter den plätt man bor på, inte heller tyckte jag det var så fritt från sopor överallt när jag var i Stockholm i november.
-Men! Miljö är ju inte bara sopor, det är ju så oerhört stort så allt man diskuterar ändå bara snuddar vid problemen.

På en ö kommer oundvikligen transportproblemen i fokus. För att kunna producera något måste råvaror transporteras och produkter likaså. Det blir svårt att göra något vettigt med restprodukterna.

Vi producerar alltså bland annat service till solhungriga nordeuropéer. Dessa ska transporteras hit i bränsleslukande farkoster, de ska ha mat och dryck, de genererar sopor, tomglas, energiförbrukning, vattenförbrukning.
Produkten, en förhoppningsvis nöjd person, transporteras åter iväg. Vinsten, de euro personen lämnat efter sig , tillåter ett stort antal personer att leva och våga satsa på en framtid här, bygga hus, köpa grejer, bekosta utbildning åt sina barn.

Det är bara ett enda exempel på hur komplicerat systemet är. Detta forum är för begränsat för att man ska kunna göra en bättre analys.

Elen genereras här med diesel, när vi har sol och vind i överflöd!! Vattenbristen är hotande när det finns ett hav runt om!!
- Nuvarande regering har visserligen hakat på tidstrenden och ska låta bygga en massa vindsnurror, det är ju på tiden. Avsaltningsanläggingar är på gång. Reningsverk byggs. Sophanteringen diskuteras vildsint. Biodieselfabriker finns. Gasledningar dras från Ryssland. Bättre vägar och broar tillkommer ideligen. Städernas parkeringsproblem debatteras. Metron växer .

Jag blir lite arg känner jag, vid tanken på att en massa andra länder i Europa redan har kommit så mycket längre i sin infrastruktur.
Jag blir ännu argare när jag tänker på hur ojämt fördelat det när det gäller förbrukning av allting per capita.

So what! Om tidningarna samlas ihop i Sverige! Vem har kommit på att man behöver så mycket tidningar i första hand? Burkinsamling, jättebra, men är det nån naturlag som säger att man måste förbruka så mycket öl och läsk ?

Om jag inte konsumerar är jag tydligen en osocial person som sätter landets ekonomi på spel. Om jag konsumerar åstadkommer jag en massa sopor.

Återgår till mitt vardagsresonemang: försöker att sköta mig som en förnuftig person, håller rent, minimerar el-och vattenförbrukning, städar stranden...det håller åtminstone vissa neurotiska beteenden borta.

Men tänk efter... det är inte skräpet som är grundproblemet .

Senast redigerad av Monica P den 2007-05-28 klockan 17:08.
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT