![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Jag har bokat direkt på nätet och lämnat ut mitt kortnr. Inga som helst problem. Biljetten skickades sen till valfri mailadress. Bara att skriva ut på närmsta internetcafé.
/Netwolf |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Ok. Man behöver alltså inte gå till något färjekontor i pireus och hämta ut biljetterna om man bokar på nätet hemma. Bara att skriva ut och gå direkt till båten, kan det vara så enkelt?
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
VAR har ni köpt online biljetter och skrivit ut dom?
När jag skulle boka på Hellenic Seaways, fick man välja mellan courier eller agent. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Ta det lungt och boka allt på plats!! Ni kommer att få både boende och plats på färjan.
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Vi tänkte dra direkt till Monolithos och spendera dagen på stranden. Vi vill röra oss så lite som möjligt med tanke på att det är varmt, barnen har gått upp jättetidigt och vi har rätt tung packning. Biljetter är helt klart en sån sak som jag helst inte lägger ner tid på att fixa på plats om jag har möjlighet att ordna det hemma. Boende är redan bokat så att vi slipper fixa det på plats när vi kommer till Amorgos vid halv tio på kvällen.
Så, är det någon som har nåt tips på hur jag köper biljetten här hemifrån? |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Har just kommit hem från vår första ö-luff (åkte 16/6-30/6). Funderade på om man skulle boka färja i förväg, men de råd jag fick på forumet var att det inte skulle vara nödvändigt. När vi anlände till Pireaus möttes vi dock av beskedet att Hellenic Seaways highspeed mot bla Sifnos och Amorgos var fullbokad! Detta trots att det inte alls var i högsäsong vi åkte. Mitt råd är alltså: om ni vet vilken båt ni vill åka med när ni kommer ner så boka i förväg!
Hoppas ni får en trevlig resa! Smultron |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Sista natten i Aten skulle jag boka på förhand. Resten inte.
|
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|