![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
DET håller jag med om! Jag som är dålig på att leta via datorn efter olika saker har faktiskt blivit lite lat att göra det när det gäller saker om Grekland..Jag VET ju att jag här får svar snabbare än jag ens hinner börja leta
![]() KALIMERA ÄR SUVERÄNT! ![]() Lissi |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Hej!!
Min erfarenhet av grekisk postgång är att det som skickas TILL Sverige kommer fram efter högst en vecka, men TILL Grekland kan det ta upp till en månad att få... Jag brukar få vänta länge på mina bok och tidningspaket från mina nära och kära hemifrån,men dem behöver aldrig vänta mer än ett par arbetsdagar på det jag skickar härifrån. Har bekanta inom grekiska posttransporten och dem föredrar sovmorgnar, kaffe o cigg på kontoret före transport av post till de olika postkontoren. Förvånade??? ![]() Jennie |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Har bekanta inom grekiska posttransporten och dem föredrar sovmorgnar, kaffe o cigg på kontoret före transport av post till de olika postkontoren. Förvånade???
![]() Jennie[/quote] Inte ett dugg ![]() ![]() ![]() Ewa |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Vykorten jag skickade hem till vännerna från Folegandros tog 3 veckor samma tid som när jag besökte ön för några år sedan. När dottern bodde i Grekland tog posten mellan 1-3 veckor från Sverige för att nå henne. Vissa saker kom aldrig fram.
Eva |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Knepet är enkelt. jag skickar all post i bruna kuvert med en inscannad officiell stämpel på det brukar ta tre dagar till sverige. Stämplar har de respekt för, framför allt skatteverket och polisen. Vad gjorde man utan dator? Jag får även post från England och Irland och det brukar ta fyra dagar. Min väninna har lärt sig att posta på den brittiska delen så att det står Royal Brittish Mail på på kuverten.
Använd helst format C5 eller C4. Småbrev tar längre tid. Uffe |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Glömde detta. Vykort gör jag samma sak med jag tar en bunt skriver och frankerar. Lägger de i ett brunt kuvert och skickar till en väninna i Skellefteå så hon får lägga de på lådan. I och för sig har de grekiska frankotecken men jag har inte hört någon som blivit utan,
Uffe med dåligt minne |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|