Kefalonia - Argostoli

Kefalonia . Argostoli.

Dag 15. Tidigt uppe, färjan skulle gå redan kvart i sju på morgonen. Som tur var fick vi skjuts av Polly på pensionatet till båten för packningen var sannerligen inte att leka med. Nästa gång vi åker på långresa vet vi exakt vad vi inte ska packa ner.

En dryg timme tog det till SamiKefalonia och efter ytterliggare en timme med buss var vi framme i Argostoli. Här gjorde packningen sig påmind igen, det var fruktansvärt varmt och ursvårt att hitta boende. (Läs mer om det på bloggen via länken nedan.) När vi väl hittat ett rum gick vi en runda i Argostoli. På bloggen skrev jag: Det vi sett av Argostoli har inte imponerat på oss. Ganska fult faktiskt. Men vi kanske ändrar oss när vi varit här ett tag. Vi ändrare oss senare, Argostoli var ganska trevlig. Inte minst på kvällarna då staden sjöd av liv. Något bilden ovan inte visar, när den tas har de flesta gått hem och lagt sig. Men det var fint ändå. :-)

 « Föregående bild | Startsidan | Nästa bild »

Rum med utsikt » | Dag 15 på bloggen » | Kefalonia på Kalimera » | E-guide om Kefalonia »



Hem | Sök | Forum | Boka hotell | Boka resa | E-guider | 171 bilder | BloggaMera | Kalispera | English Kalimera in English.

© 1997 - 2010 Janne Eklund/Kalimera