Öluffa i Grekland - Amorgos |
© Text & Bild: Riitta Samuelsson (Riitta) |
Resebrev från öluffen maj-juni 2010
|
![]() |
Färden fortsatte i tidiga timmen från Astypalea mot Amorgos. Blue Star Paros kändes ganska ödslig på folk. Det var säkert många som sov i sina hytter. Efter en stund började det ljusna mot öster och solen färgade himlen rödare och rödare. Vackert var det.
Det började bli lite pirrigt nu, man såg Amorgos med sina berg på vänster sida. Snart skulle vi "runda" ön och komma till Egiali. När jag såg viken, så kände jag igen mig med en gång, efter alla bilderna man har sett. Fick en lugn och behaglig känsla inom mig. När vi kom ut från båten fanns det 2 damer där som presenterade sina hotell. Vi fastande för en som heter Pelagos (Konstigt, va!!)
Det visade sig vara väldigt bra och låg en liten bit upp i backen från där båten lade till. Vi gjorde oss hemmastadda och måste ut till byn och kolla förstås. Jag hade bestämt mig för att inte ha för stora förhoppningar på ön utan ha öppna sinnen och få min egen bild. Egiali kändes bra med en gång. Svårt och förklara, men kände någon slags lugn och förnöjsamhet. Badet var ju underbart. God mat på tavernorna och man fick till och med kvitto på vissa. :-)
![]() |
|
Taverna Egiali. |
![]() |
|
Egiali. |
Vi hyrde bil i 4 dagar. Vi fick den i Egiali och lämnade i Katapola. Det var en bra lösning.
Nästa morgon styrde vi bilen mot bergsbyarna.
Vi började med Tholaria. Man fick parkera bilen utanför innan man gav sig iväg och utforska gränderna. Vi hade ju Jannes E-guide med oss och hade läst på ordentligt! Det var härligt och går runt och möta både åsnor och skolbarn som önskade "kala kalokerri". Utsikten över dalen nedanför var fantastisk. Träffade också på folk som vi hade sett nere i Egiali. Många jobbar ju där nere med turismen.
![]() |
|
Utsikt från Tholaria. |
![]() |
|
Tholaria. |
![]() |
|
Tholaria. |
Därifrån körde vi ner och så upp igen mot Langada. Den byn var inte sämre den. Hyr mycket fina gränder som helst. Massor och upptäcka.
Hade ju läst och sett bilder på det där lilla minneskapellet högt uppe på berget och dit måste vi ju. Det var en fin grind vid vägkanten och sedan började dom långa trapporna uppåt. Halvvägs ungefär kom jag på att jag brukar ju vara höjdrädd, men hade tydligen glömt bort det nu. Dom sista trapporna var väldigt trånga genom en liten tunnel. Sedan var man framme vid det lilla kapellet. Det var fint och fantastisk utsikt där uppifrån. När vi skulle neråt och börja med dom trånga trapporna igen, så hasade jag ner dom med rumpan för att inte ramla. Det var lite svettigt.
![]() |
|
Langada. |
![]() |
|
Leif i Langada. |
![]() |
|
Den lilla kyrkan nedanför Langada. |
![]() |
|
Den lilla kyrkan nedanför Langada. |
Vi hade ju bestämt och stanna bara 2 nätter i Egiali och resten i Katapola så då var det dags och köra upp mot bergen nästa morgon. Det var en vacker väg. Mötte massa getter och beundrade utsikten. Plötsligt körde vi rakt in i dimman eller kanske var det molnen men vi såg inte många meter framåt. Som tur var så var det inte så lång sträcka.
Väl framme i Katapola så parkerade vi bilen och gav oss på
rumsjakt. Började nästan och känna mig van nu. Jag visste
att jag vill bo i hamnen och se folk och båtar komma och gå.
Tyckte Pension Amorgos såg ut och ligga perfekt så vi knallade
in där genom dörren.
Såg ingen, men hörde röster i trappan. Det var ägarinnan
Maria som kom. Hon var på väg någonstans, så vi
hade tur som kom innan hon gav sig iväg. Jag frågade ifall
hon hade någon studio ledig. Tyvärr inte just den dagen men
nästa skulle det bli ledigt. Vi fick ett fint rum över den natten
och flyttade nästa dag över till studion där vi stannade
en vecka.
Första parkett, kan man säga. Redan första kvällen blev jag alldeles till mig. Hörde skrammel utanför och det var Skopan som höll på och lägga till så gott som i vårt rum. Ropade på Leif, se du det är Skopan!!! Stackars han, har väl aldrig hört talas om denna berömdhet! Så där hade vi Skopan varje natt. I början var det nog mindre än 10 pers som kom med den, men när skolorna var slut så blev det lite mer folk.
Det var härligt och se på alla folk som rörde sig där i hamnen. Båtfolket med sina alla varianter av båtar, rumsuthyrarna som troget stod på sina platser och verkade ha det trevligt med varandra. Alla fiskebåtarna, andra av lokalbefolkningen som man såg ofta. Vi gick mycket i byn och utanför. Tyckte om dom lantliga omgivningarna utanför byn.
|
Läs mer om öarna på Kalimera: |
|
Hem
| Forum | Boka
hotell | Boka
resa | E-guider
| Facebook
| Picturesfromgreece
| Kalispera |
English
|
|
© 1997 - 2012 Janne Eklund/Kalimera |