Vet inte om det är bra eller dåligt att väcka liv i en såpass gammal tråd, men jag ligger i tvist med ett sådant här företag så för mig är det aktuellt.. och därmed informerar jag er
Direktivet heter 2008/122/EG och informationen står i artikel 6, att det är 14 dagars ångerrätt på inte bara timeshares, utan även "långfristiga semesterprodukter" (semesterklubbar, semesterpaket osv).
Grekland var ett av de första länderna som införde denna lagen, enligt telefonkontakt med Konsument Europa.
Om ångerrätten ska nyttjas så ska du framförallt skicka ett rekommenderat brev och gärna med mottagningsbevis. Att maila och faxa är också bra för att informera företaget genom fler kanaler. Skicka brevet så snart som möjligt, men det är inget krav att det måste "öppnas av mottagaren inom tiden för ångerrätten", bara du fått iväg det innan ångerrätten löpt ut.