Citat:
Ursprungligen postat av Thira
Höstkanten är dessutom helt rätt tid för Santo.
Liksom Inkfish så rekommenderar även jag Santorini, de byar hon nämner samt framför allt att bo på Honey Moon Beach. Det är ett fullkomligt underbart ställe och Perivoulos är lugnt med ett fantastiskt och rent vatten. Vulkanöar är dessutom så speciella. Man bör definitivt ha varit på åtminstone en under sin livstid för att få uppleva den där speciella energin.
|
Ja, Santorini är helt klart speciell. Vill man ha en "vanlig" Greklandsresa är det nog bättre att välja en annan ö, men är man beredd att öppna sig för en unik ö är Santorini rätt. Om inte annat är det spännande att besöka en ö som många greker är så stolta över.
Om man vandrar eller hyr bil/moppe upplever man ön, att ligga still på ett ställe skulle nog vara ganska trist.
Larvih - tack! Det låter ju jättebra med så många vandringar

. (Påminner mig dock om det förmodligen värsta ställe jag besökt i Grekland: Red beach. Här snackar vi solstolschock av format

)