![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
|
Även om du normalt inte ger dig ut på vandringar tycker jag att du ska prova att vandra i Imbrosravinen när du är på Kreta. Vandringen är inte jobbig och den tar bara tre timmar av ditt liv, och det är tre timmar fyllda av njutning. Vandringen har sin början i byn Imbros, som ligger längs vägen till Chora Sfakion, som ligger sydost om Chania.
![]() Imbrosravinen är Kretas näst populäraste vandringsled efter Samariaravinen. Ravinen är 8 kilometer lång och tar mellan två och tre timmar att gå beroende på vilket tempo man har. Jag går ganska sakta och för mig tar det ungefär tre timmar. Under vandringen bjuds man på helt fantastiska naturscenerier. Klipporna som kantar ravinen är på sina ställen 300 meter höga. Den smalaste passagen är bara två meter bred. Har du vandrat i Imbrosravinen? Fler bilder från Imbrosravinen på Kreta finns här. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Vi vandrade i Imbrosravinen på våren 2005. Länge sedan, oj vad tiden går. En behaglig och vacker vandring, betydligt lättare än Samariaravinen.
Kerstin |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Håller helt med!
|
![]() |
|
|