Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa runt i Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-09-26, 09:02
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Inställda båtar

Så skönt Kari, att det ordnade sig för er också!

Jag pratade med ett norskt par i hamnen på Paros som skulle ha åkt till Samos i fredags mitt på dagen, med en av de första båtarna som ställdes in - och som nu stod där mitt i natten med oss andra och undrade om deras båt skulle komma. När Romilda som jag åkte med kom in kl 2.30 sa hamnpersonalen att båten till Samos kommer om "tio minuter". Det var nog Milena, men jag såg henne inte komma.

Cia blev kvar på Paros tills idag (hon kunde iofs ha åkt vidare igår eller förrgår men tyckte inte det var någon idé eftersom hon ändå måste till Aten idag) men nu sitter hon snart på utedäck i strålande sol och på ett spegelblankt hav!
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-09-28, 09:20
Mariannes avatar
Marianne Marianne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Danmark
Inlägg: 2 498
Standard Sv: Inställda båtar

"...i strålande sol på ett spegelblankt hav..." så skönt det låter. Jag ser bilden från Jannes sista morgon på Amorgos framför mig, - tänk som det kan skifta.
Välkomna hem, förresten!
När jag läser om din avresa från Ikaria, Kari, så tänker jag på att det måste vara ganska skönt att inte resa med småbarn i en sådan situation. Skönt att ni hann med ert flyg hem!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT