![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Det måste ha blåst upp nåt rejält då, eftersom inte ens Blue star vill gå ut. Det är klart, det är en stor båt och om det blåser som det brukar göra, ungefär tvärs viken i Katapola så kan det ju vara riskabelt. Förra sommaren tyckte jag det blåste som attan (ca 6-7 beaufort) men då gick tom skopan. Det måste blåsa bra mycket mer nu då.
Kan inte vara så roligt att missa sitt flyg pga vinden. |
#2
|
||||
|
||||
![]()
I fredags förmiddag när det ännu bara blåste "lite" och båtarna fortfarande gick hörde jag någon prata om 8 beaufort. (Men jag har ingen aning om just de personerna visste vad de pratade om.)
Senast redigerad av Elisabet den 2007-09-24 klockan 09:17. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Nu givas positiva besked!!! Froen och med i morse ska alla faerjorfungera.
Alla inbloesta resenaerer kunna nu fara fritt till sina destinationer. Vi ha nu skippat tankarna poe Sikinos och Kimolos och avse taga faerja direkt till Naxos i morgon tisdag.n Efter en vecka poe Naxos styyra vi soe kosan till Syros och stanna daer till hemresan den 8 Okt froen Athen. Arne och Hustru Birgitta PS: De stackars Apolloresenaerer vilka varit fast haer poe Santorini sedan i loerdags, de reste nyss till Naxos dit bde skulle ha anlaent redan i loerdags!!! |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Så gott att höra! Enligt windfinder.com blåser det "bara" 6-7 beaufort nu i området och det beräknas bli lugnare under natten till i morgon och ända ner till 3-4 i morgon kväll.
|
![]() |
|
|