Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2009-02-26, 17:54
larss avatar
lars lars är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Inlägg: 881
Standard Sv: Dyrt?

Citat:
Ursprungligen postat av Marianne Visa inlägg
Sverige är ju så vackert. Vi ska bara ha lite fler grekiska tavernor spridda längs ostkusten, och så gärna lite stabilt och bra väder, så kan man väl inte föreställa sig att ha det mycket bättre än en vacker resa norrut genom vackra Sverige och söderut genom Norge - det skulle jag kunna tänka mig. Men det är ju just det där med vädret... - är det stabilt, får vi sol varje dag och kan man hitta en trevlig taverna med utsikt över havet?
Marianne, du har rätt så klart men........grekerna skulle gilla ett stilla sommarregn (vilket kanske inte blir så lätt att hitta), det gjorde de när vi hade några kretensare på besök för ett par år sedan.
Maten skall inte serveras på en taverna utan i trädgården eller i den gröna svenska naturen eller skärgården. Sill och nubbe, Kalles kaviar, gravad och rökt lax etc går hem, jag lovar. Vi har t o m blivit ombedda att ta med detta ner till Kreta för en svensk/kretensisk sommarfest.
De är ju inte direkt vana vid regn på sommaren och jublar när det första höstregnet kommer.

Visst Eurokursen har stigit men var nöjd med den tidigare lägre kursen. Varför skall man förutsätta, att det skall vara billigare, när vi åker utomlands?
Det kommer att bli ett jobbigt år för grekerna(liksom för alla nationaliteter) och då inte bara de som är i turistnäringen, vilken inte varit så lysande de senaste åren.
Den höga eurokursen är inte till godo för alla. Danskarna, som knutit sin krona till euron, har det kämpigt och konkurserna duggar tätt, däremot tjänar de som jobbar i Danmark och bor i Sverige en bra slant, när de växlar in lönen till svenska kronor.
Pundet har förlorat mycket värde liksom kronan, tyskarna har det tufft etc etc, allt kommer med säkerhet att påverka resandet och kanske framför allt hur mycket pengar vi spenderar på resmålet.
Sen är det väl ändå så, att det vi nu resonerar om är lite av ett lyxproblem eller hur?
Vi skall i alla fall till Kreta oavsett eurons och kronans kurs.

lars
Kriti stin kardia mou
Svara med citat
  #2  
Gammal 2009-02-26, 18:16
kimmens avatar
kimmen kimmen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2008
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 668
Standard Sv: Dyrt?

Citat:
Ursprungligen postat av laero Visa inlägg
Sedan finns det antydningar i den här tråden att det, på nått sätt, skulle vara bra för Grekland att vara ett dyrt land att turista i.
Citat:
Ursprungligen postat av lars Visa inlägg
Varför skall man förutsätta, att det skall vara billigare, när vi åker utomlands?
Naturligtvis är det inte bra för Grekland om det blir ett "dyrt" land att turista i.
Men precis som lars skriver: Vad är det som säger att Grekland måste vara ett mycket billigare land att turista i än t.ex. Spanien eller Holland (som båda också är euro-länder)?

/kimmen
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT