Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-06-08, 12:18
Nektarias avatar
Nektaria Nektaria är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2008
Ort: Bandhagen
Inlägg: 769
Standard Sv: Hur ser prisläget ut i Grekland?

Just hemkommen från Georgioupoli kan jag konstatera att. Taxi är dyrare än förra året. Nu kostar en resa från flygplatsen till Geo 55 Euro - förra året 45 Euro. Bensinen kostar cirka 16.50 i svenska pengar per liter - dyrt alltså!

Mat, öl och övrig alkohol samma priser som förra året!
Däremot har konkurrensen ökat vad gäller privatuthyrning av rum/lägenheter och det har i flera fall resulterat i billigare boendekostnader. Stort utbud och färre turister - bättre förhandlingsläge för turister. Sorgligt men sant. Priserna i supermarketerna (?) är samma som förra året i stort sett.
Den nya, superfräscha stora supermarketen är inte heller dyrare.
Bröd på bageriet - 60 cent för 2 små fullkornsbaguetter - same same.
Solstolar samma pris.

Däremot var det dyrare på "taxfree-butiken" i Chania. Alkoholskatten är ju höjd...

Lena
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-06-08, 12:35
monica monica är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: stockholm
Inlägg: 930
Standard Sv: Hur ser prisläget ut i Grekland?

Citat:
Ursprungligen postat av Nektaria Visa inlägg
Priserna i supermarketerna (?) är samma som förra året i stort sett.
Den nya, superfräscha stora supermarketen är inte heller dyrare.

Lena
Vad heter den supermarketen?


Monica
Svara med citat
  #3  
Gammal 2010-06-08, 13:26
anneli56s avatar
anneli56 anneli56 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2006
Ort: vounaria/Peloponnesos
Inlägg: 1 157
Standard Sv: Hur ser prisläget ut i Grekland?

Här i Kalamata/Koronitrakterna märker man tydligt att matpriserna har gått upp. Alkohol och tobakspriserna har höjts kraftigt. På Lidl kunde man köpa en 70cl flaska whisky för ca 6-7€ för 2 veckor sedan , nu kostar det 9€.
Däremot restaurangerna, det håller gamla priserna för att behålla turisterna, och bjuder på vin till maten!!
Bensin-och dieselpriserna är höga.
Som tur är odlar vi också själva alla grönsakerna, som nästan alla här. Men fattar bara inte hur en vanlig grekisk familj med skolbarn klarar sig?
Svara med citat
  #4  
Gammal 2010-06-08, 17:48
Nektarias avatar
Nektaria Nektaria är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2008
Ort: Bandhagen
Inlägg: 769
Standard Sv: Hur ser prisläget ut i Grekland?

Citat:
Ursprungligen postat av monica Visa inlägg
Vad heter den supermarketen?


Monica
Hej Monica!
Den heter Millenium med samma ägare som ytterligare en millenium-butik i byn. När den öppnades sa ägaren att priserna skulle vara jämförbara med övriga supermarknader eller billigare. Vi har ju förstås annat för oss än att kolla ALLA priser så det blev det vi brukar köpa!

Nu är det ju aldrig särskilt billigt i dessa butiker - som de flesta vet, men priserna var i alla fall inte högre än förra året!

Det som jag däremot blev förvånad över var att, trots att vi kom den 15:e maj, var det flera hotell som inte hade öppnat. Det tenderar att bli senare och senare för varje år - åtminstone i Georgioupoli. Men nu trillar jag av tråden.....

Lena
Svara med citat
  #5  
Gammal 2010-06-08, 19:23
JohnSs avatar
JohnS JohnS är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2006
Ort: Ryfylke, Norge
Inlägg: 804
Standard Sv: Hur ser prisläget ut i Grekland?

Prisene på bensin har gått markert opp. Det samme har prisen på sprit, men da vi var på Naxos i mai, hadde mange fortsatt gamle varer som de solgte til gammel pris, så prisforskjellene på ouzo og Metaxa var store fra butikk til butikk!

Ellers syntes jeg resten av prisene var stort sett som da jeg var i Hellas i fjor, uten noen spesiell stigning, men jeg er vel ikke av dem som er mest prisbevisste og finstuderer og noterer meg prisene på supermarkedene. Frisøren tok fortsatt 10 Euro for å klippe meg, og vi spiste middag for fire til gjennomsnittlig vel 40 Euro eller deromkring, uten at noen gikk sultne eller tørste fra bordet.

Så prisnivået syntes jeg fortsatt var lavt og behagelig for oss turister fra det dyre nord, og burde ikke skremme noen.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 20:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT