Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-08-05, 15:45
Stomatol Stomatol är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2009
Ort: Mora
Inlägg: 101
Standard Sv: Hvorfor tar man mat med seg til Hellas?

Vi brukar ta med ett paket bregott, en påse av 4-åringens favoritbröd, 1l laktosfri mjölk och lite oboy. Som ni förstår så är det för våran 4-åring, dagen blir så mycket trevligare om hon har ätit sig mätt på morgonen . Vi har provat med dom grekiska varianterna men det har inte gått lika bra. Själva tycker vi att det är underbart med färskt bröd från närmsta bageri på morgonen. Kaffe blir en frappe på närmaste taverna efter frukosten..
Sen har det ju hänt att det följt med knäckebröd och kaviar någon gång, nästa resa så ska äldste grabben med och han lever i princip på detta, så om HAN har plats i sin väska så..
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-08-05, 16:16
Riittas avatar
Riitta Riitta är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Uddevalla
Inlägg: 5 625
Standard Sv: Hvorfor tar man mat med seg til Hellas?

En del barn vill ju gärna ha mycket samma mat, som man har hemma, så som förälder (eller mormor) släpar ju med lite extra för deras skull

Riitta
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 12:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT