![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Nea Chora har väldig blåst men inget regn nu ikväll och 20 grader.Ett par dagar till så kommer solen!
Lissi |
#2
|
|||
|
|||
![]() Citat:
![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Måndag 29 september
Ännu en blåsig och småkylig morgon att vakna upp till, solen visar sig men värmer inte särskilt mycket! Idag var ju planen att hyra en bil och dra söder över, MEN dom planerna hoppade jag.. vill ha något mindre vind och skönare värme..eftersom jag även tänkte slänga mig i det STORA blå vid AGIA ANNA då jag ju ändå ska ta den vägen... So tomorrow is the day for it!!.. ![]() Nu börjar det bli lite tradigt att traska runt i alla byarna varje dag.. men idag var jag upp till den närmaste byn POTAMOS och strosade planlöst omkring där ett tag.. tog några fina bilder därifrån här kommer de..... När jag fick syn på denna åsna utan bundna framben, blev jag mycket GLAD.. ![]() Dessa tre sötnosarna gjorde mig än mer GLAD.. Dessa trevliga möten uppe i den vackra byn Potamos gjorde min DAG trots blåsväder. Sen blev det sen lunch på Tavernan ASTERIA den klart bästa i Egiali, där blir man erbjuden att komma med och titta i grytorna samt personalen där är supertrevlig. Åt världens godaste pasta med championer, lök och en krämig sås..har gått och varit sugen på pasta länge och här serverar de den bästa enligt mig!!!... ![]() NEL LINES kom in i hamn senare i eftermiddag, det var inte många själar som klev av typ 6-7 stycken. Imorgon ska jag ut på andra äventyr.. är riktigt sugen på att köra bil och njuta av hela Amorgos. Sunny(direkt från Egiali).. ![]() Senast redigerad av Sunny12 den 2014-09-29 klockan 18:24. |
#4
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Citat:
Tack för fina bilder. ![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]() Citat:
![]() får skylla på vädret... sen klart att det inverkar att se att vissa nu stänger ner för säsongen.. nästan som om ett lock snart läggs över hela Amorgos... i maj var det en helt annan känsla att vara här när allt skulle startas upp för säsongen och alla blommor och grönskan.. men,men det kan kännas bättre nu när jag ska ut och köra lite. |
#6
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Citat:
![]() |
#7
|
|||
|
|||
![]() Citat:
![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Jag har ofta sagt att jag har turbo på känslorna när jag är i Grekland: det positiva blir ännu positivare och det negativa blir ännu negativare. Och även om det är jobbigt så tror jag att det jag gillar med Grekland - jag känner mig mer levande där. Än en gång - på gott och ont. När jag åkte från Amorgos 2008 trodde jag inte att jag skulle åka tillbaka. Det hade trasslat med boende eftersom jag bokat försent, och egentligen var det minimala problem men jag var kunde ändå inte glädja mig fullt ut. Men nu när jag kom tillbaka blev jag helt golvad. Det var som om jag aldrig varit på Amo förut, jag upplevde allt för första gången. För första gången på många år tappade jag räkningen på dagarna och gick en hel onsdag och trodde det var torsdag, och för första gången någonsin kände jag några dagar att det nästan skulle bli SKÖNT att åka hem, jag var så överväldigad, jag behövde få smälta och reflektera. Ursäkta att det här blev en roman men jag vill bara ingjuta lite mod i dig. Bortåt oktober har jag alltid känt mig lite smådeppig om jag varit kvar i Grekland, ena stället efter det andra stänger och vi går så obevekligt mot mörkret. På Amorgos skulle den deppigheten garanterat ta mig rätt hårt. Efteråt, när du kommer hem, så tror jag ändå att du kommer att se tillbaka på ett fantastiskt Greklandsår. Du fick se Amorgos för första gången, och du fick se henne både tidigare och senare på året än de flesta andra av oss gjort ![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Och - glömde en grej: du behöver ju inte vara lik mig på den här punkten heller men: oftast räcker det med en dag med bättre väder, en fin promenad och ett intressant möte med någon - så är jag glad igen.
![]() |
#10
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#11
|
||||
|
||||
![]()
[
När jag fick syn på denna åsna utan bundna framben, blev jag mycket GLAD.. ![]() Dessa tre sötnosarna gjorde mig än mer GLAD.. Sen blev det sen lunch på Tavernan ASTERIA den klart bästa i Egiali, där blir man erbjuden att komma med och titta i grytorna samt personalen där är supertrevlig. Åt världens godaste pasta med championer, lök och en krämig sås..har gått och varit sugen på pasta länge och här serverar de den bästa enligt mig!!!... ![]() Tack för fina bilder! Jag håller absolut med dej om Asteria. Där har jag och maken tillbringat många kvällar med supergod mat och som du säger personalen är jättetrevlig. Ha en fortsatt bra semester Sunny! Tycker inte du verkar ha det så värst trist ![]() //maji ![]() |
#12
|
|||
|
|||
![]() Citat:
![]() |
#13
|
|||
|
|||
![]()
Ha det fortsatt underbart och glöm inte bort fina Katapola!!
|
#14
|
|||
|
|||
![]()
Sunny....fjärde dagen med storm och grå himmel här...vissst blir det trist med blåsten, men vi utforskar Chanias bostadsområden långt bortom gamla stan på långa promenader. Det kan ju inte du göra och jag tycker mer och mer synd om de som kom i lördags hit för endast en vecka. Blåst är jobbig men vi kan ju komma ifrån den lite. Det går ju inte på en liten ö. Det bättre vädret som utlovats kommer nog inte idag HÄR ialla fall så det blir ny långpromenad bortåt Souda idag.
Hoppas du kan njuta ändå. Lissi |
#15
|
||||
|
||||
![]()
Ja, den vägen har vi också gått upp till Potamos. Det var då kameran fick värmeslag och la av. Det var minst 40 grader varmt. Jag tror att det är mycket jobbigare än din blåst och kyla.
Här på Fourni har vinden mojnat ganska mycket och solen lyser ånyå. Ha det bäst, Sunny! Birgitta. |
#16
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Ha, det bra Ni också!.. ![]() |
#17
|
|||
|
|||
![]()
Jag har njutit IDAG.. faktiskt på bättre humör nu..
![]() ![]() Berättar mer imorgon! Ha, det fortsatt fint på Kreta! |
#18
|
|||
|
|||
![]()
Nej, ska inte glömma bort Katapola, ska ta en ny biltur om några dagar och då bla göra ett besök där, ska bli intressant att se vilka tavernor som fortfarande har öppet!!..
![]() |
#19
|
||||
|
||||
![]()
Det var bara en som stängde innan jag åkte, Diosmarini i Xilokeratidi. Men nu är det säkert fler som har dragit igen.
|
#20
|
|||
|
|||
![]() Citat:
![]() När jag kommer dit!.. ![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|