![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Skiathos som ö är enligt oss helt fantastisk. Det är väl i första hand de makalösa stränderna som erbjuds. På norra sidan märker man inte av larmet i staden, och där finns ju paradiset gällande stränder. Vi var där senast 2021 och reste då även till Skopelos. Det man slogs av var skillnaden i ljud. Det var en närmast en läskig känsla när man steg av båten i Skopelos stad. Det var ju nästan helt tyst i jämförelse med Skiathos stad.
Dock är ju stan trevlig om man tar sig ut i gränderna, lite bort från de mest centrala delarna. Om man dessutom hyr något fordon så att man slipper resa med buss till stränderna så är blir ju livet lättare. //Conny ![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Håller verkligen med dig C@nny! Och vi har gjort samma sak som du. Vi köpte en båttripp i hamnen till ett väldigt bra pris, över till Skopelos. Lugnt o fint i byn.
Det finns ju både en ny och en gammal del av Skiathos stad och jag tycker det är så himla mysigt att strosa runt i gränderna. Har besökt ön 2 gånger och då naturligtvis i försäsong för att slippa för mycket "brus". Åker gärna dit igen men det är ju det där med den förb..landningen/flygplatsen😱!! / Kajja ![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|