Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Thessaloniki

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-10-01, 18:34
Eva As avatar
Eva A Eva A är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2005
Ort: Ronneby
Inlägg: 131
Standard Sv: Flyg till Thessalonoki

Visst finns det billigare biljetter än 2900.
Min kostade 2500, vännens kostade 1700 och faderns kostade 2200. Detta från Köpenhamn och med Swiss/SAS. Sen beror det väl på om man ska ha en massa tillägg på biljetten.
Visst suger flygtiderna, men det får man ta. Men det finns bra tider också för resan ner. Jag fick vänta 6 timmar, vännen knappt tre och fadern ännu lite kortare. Hemresan 04.40 är grym.
Det handlar nog om att vara ute i god tid när man ska köpa sin biljett. Kolla på Pricerunner eller Kelkoo tex för reguljära biljetter.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-10-12, 21:21
svenska i grekland svenska i grekland är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Proti Serron
Inlägg: 15
Standard Sv: Flyg till Thessalonoki

För första gången tycker jag att jag hittat "billiga" biljetter. Åker hem till Sverige 11 dec och stannar en månad. 395 EURO för mig och min 3-årige son. Så billigt har jag aldrig flugit. Och jag flyger alltid utan div. tillägg. Med Alitalia, via Milano. 7 timmars väntan i Milano på hemvägen, men det är det värt. Flygtiderna annars ok! Med Malev samma datum skulle vi betalt 740 EURO. Har åkt med Alitalia tidigare, men då hittade jag inte billiga biljetter. Jag försöker alltid boka mina biljetter långt i förväg, bara för att få tag på de billigaste priserna. Årets biljettpris är ju rena julklappen :-)
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT