Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Saroniska öarna > Egina

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #2  
Gammal 2005-07-10, 13:19
Rubys avatar
Ruby Ruby är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 621
Standard Sv: Bosted Egina

Citat:
Ursprungligen postat av Norseman
vi planlegger å bo to-tre dager på Egina i midten av september for å besøke Aten på dagtid.

Har noen tips om hvor man bør bo? Egina by eller Agia Marina?
Noen forslag til hoteller/studios?
Jag var på Egina för tre år sen och bodde då i Agia Marina. Vi åkte med Apollo och bodde på hotell Yiannis som låg i utkanten av byn en bit upp på höjden. Trots att det låg i utkanten av byn tog det inte mer än 5-10 minuter att gå ner till huvudgatan där restauranger m.m. låg. Byn är ganska liten med andra ord.

Huvudorten Egina är mer som en liten stad som inte enbart är till för oss turister. Om man vill ha lite mer folk omkring sig är det kanske ett bättre val, men för oss som gillar att vara för oss själva var Agia Marina bra.

Från båda platserna är det lätt att ta sig till Aten. Från Agia Marina går det en "normalsnabb" båt, men från Egina tror jag det finns mer att välja på, dvs. även snabbåtar. Men det kanske någon som har varit där nyligen kan bekräfta?

Lycka till!

Ruby
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT