![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
jag håller med jan-erik. varför inte ta sas arlanda-aten? vi flyger med dom och landar i aten 10.40. klockrent. sterling bojkottar jag numera, eftersom dom har mage att ta betalt för allt. platser på planet, bagage. det blir inte billigare med sterling!!
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Ja visst,fast SAS är så dyrt!
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Det tycker jag att det blir. bagageavgift på 32kr pers/väg tycker inte jag är någon dyr kostnad. Var på planet man sitter spelare ingen roll för oss. Men de som vill batala för att sitta långt fram i planet får väl göra det! I år sparade vi över 2000:- på att åka med sterling istället för SAS. För de pengarna gör vi hellre något annat. Lite obekväma tider får man stå ut med. Istället får vi längre tid i Grekland för de pengar som vi sparar.
![]() Malina: Är det kostnaden som gör att ni inte vill bo på hotell första natten? |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Hej !
Visst är det kul att planera resan?! Jag vet inte vilken dag i veckan som ni reser men om det är en lördag kan ni ta nattbåten (Blue Star 2) som går till Patmos, den passerar Amorgos efter ett visst datum på sommaren. Då kan ni börja med Amorgos och sen åka vidare till Santorini. Kolla tidtabellen! ![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Hej Siri!
Nja, inte så mycket kostnader som att vi så snabbt som möjligt vill komma till öarna. Mer och mer börjar jag nu fundera på Rafina eller Lavrio.Kan bli kul att prova en annan hamn.Det är längesen jag åkte båt från Pireaus ut till öarna.Tänk, jag tror det var när jag var på Ios sista gången,1984!!! |
![]() |
|
|