Sv: Boende Sifnos?
Det kändes aldrig trångt på stränderna och det var inga problem med att få plats på restaurangerna. Speciellt om man äter lunchen på svensk lunchtid. Då har man i princip hela restaurangen för sig själv, då grekerna äter runt tre halvfyra.
Fördelen med högsäsongen är att ALLT är öppet. Nackdelen är ju då priserna hos vissa etablissemang. T ex så hade strandtavernan i Chrisiopigi, en sommarprislista som var betydligt dyrare än normalt.
Sifnos är en perfekt ö att upptäcka per buss, då bussnätet är väl utbyggt. Du tar dig i princip överallt på ön med buss. Och det märkligaste av allt är att tidtabellen stämmer hela tiden, vilket man inte är van vid i Grekland.
Sifnos är väl känt för sin keramik, vilket jag kan skriva under på. Det är dessutom otroligt billigt. Köpte bl a en perfekt formad vinkaraff. Hur man än bär sig åt, så kan man omöjligen spilla med den. Vi hade en välfylld packning, när vi lämnade ön.
/Netwolf
|