Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Syros

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #2  
Gammal 2008-04-18, 09:05
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Sv: SYROS

Syros är en mycket trivsam ö. Hamnstaden Ermaupoli är Cykladernas administrativa centrum. Hamnområdet domineras av det stora skeppsvarvet och kunna vid första anblicken te sig lite skräpigt. Men, skenet bedrager. Staden är väldigt mysig med sina gränder och prång vilka mynnar ut vid senatstorget och dess jättelika stadshus i vit marmor.

Hela ön lever året runt. Turisterna ses som ett välkommet tillskott under sommartid, men näringen domineras icke av detta.

Att ta sig till Syros är enkelt. Det går dagliga färjor från och till såväl Paros/Naxos som Pireus. Ön är även begåvad med ett flygfält där dagliga
förbindelser med Athen finnes att få.

Kommunikationerna på ön är mycket goda med bussar i riklig omfattning.
Från Ermaupoli kan man enkelt ta sig till öns många byar. Vi bor alltid i lilla Kini, beläget cirka 15 minuters bussfärd från Ermaupoli. På Kini har vi alltid tagit oss härbärge vid Argo Studios. Argo har egen hemsida med interaktiv bokning. Nu i år ska vi för första gången på på Kinibay Studios enär Argo hade vår favoritstudio uppbokad till andra gäster.

Men, det finns många andra byar med utmärkt boende på ön. Bara att
välja och vraka. Vi är på ön under Maj/Juni och September/Oktober varje år, och då finnes hur mycket ledigt boende som helst. Hur det sig förhåller i Juli undandraga sig dock vår bedömning. Kanske läge att förboka?

Utmärkta stränder finnes runt hela ön så det är bara att välja och vraka.
Sak samma när det gäller bra matställen. Prisnivån på Syros är angenämt låg, undantagandes kanske Ermaupolis strandpromenad och näringsställena därstädes.

De två "Kyrkbyarna" på varsin kulle övanför Ermaupoli är väl värda ett besök eller två. Den ena katolsk, den andra Grekisk ortodox.

Lite bilder från Kini och Ermaupoli tagna förra hösten

http://www.sendpix.com/albums/08041800/ay1pg1oam1/

Arne och Hustru Birgitta
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT