Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Mat & Dryck

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-05-01, 11:02
jonasw jonasw är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2007
Ort: Knivsta
Inlägg: 65
Standard Sv: Vilka tider äter greker...?

Där slog du huvudet på spiken Eva. Ibland har jag även observerat greker inta något som då borde kallas en "stor grekisk frukost". Alltså en kopp kaffe och minst två cigaretter.

För att återgå till ämnet. Har en son som är diabetiker och försöker äta ungefär var 2,5-3:e timme. Normalt äter han lunch 12 och ett mellanmål vid 3-tiden. När vi reser i Grekland brukar vi byta plats på måltiderna. Det funkar bättre så för det kan faktiskt vara lite svårt att hitta ställen som serverar mat redan vi 12-tiden. Sen gör vi likadant på kvällen, byter plats på kvällsmat och middag.
Middag förresten. Här har vi mycket att lära av grekerna. Åtminstonde har jag noterat att greker på semester är mästare på att äta middag. Receptet verkar vara att ta med så mycket folk du kan. Occupera en taverna hela kvällen och halva natten. Äta, dricka och förmodligen snacka skit (fattar iofs inte ett ord men skoj verkar dom ha). Därefter mer mat och dricka osv. osv. Timme ut och timme in. Man blir riktig avundsjuk.
/Jonas
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-05-01, 11:18
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Vilka tider äter greker...?

Angående "stor grekisk frukost" så är det väl inte underligt om de inte är hungriga på morgonen efter en stor och sen middag.

Men nog tror jag att de flesta äter något före lunch. På Skopelos såg vi män i blåställ som samlades på en bageriservering på förmiddagen (9-10-tiden) och åt ett mellanmål, ofta kaffe och en ostpaj eller liknande. De hade redan arbetat i flera timmar då. Det skulle förvåna mig om det inte är vanligt, även om det nog är enda gången jag har sett det.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-05-01, 17:37
Ainas avatar
Aina Aina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2007
Ort: Huddinge
Inlägg: 844
Standard Sv: Vilka tider äter greker...?

Middag (kvällsmat menar jag då) blev för oss kring 20.30-21-tiden, men de få gånger vi åt lunch ute kändes det som om vi var ensamma om att göra det. Tror också att det i så fall är läge för att byta plats, köra ett mellanmål, kaffe med tilltugg eller så, vid tolv och lunch vid tre som Jonas skrev.

Aina
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-05-01, 17:59
litentuvas avatar
litentuva litentuva är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2008
Ort: Sthlm/järfälla
Inlägg: 1 795
Standard Sv: Vilka tider äter greker...?

Jag serverade på en restaurang som hade lika mkt turister som greker till gäster. Vi brukade se arbetspasset som två delar. 19-21= turisthysteri, en kort andningspaus och sen från 21.30 ca strömmade grekerna in! Vi svenskar tycker kanske det är lite kosnstigt att släpa ut barn på restaurang efter kl 21 men jag antar att det funkar bra eftersom de har sin siesta. En annan dygnsrytm än oss.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT