Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #35  
Gammal 2008-06-18, 08:58
magdalenas avatar
magdalena magdalena är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Malmö
Inlägg: 72
Standard Sv: Mat på planet

Citat:
Ursprungligen postat av MonkanS Visa inlägg
Nu har jag läst på hos Tui Fly.. som jag ska resa med.

Så här står det ang mat:

Dessvärre tillåter vi inte egen mat ombord. Huvudorsaken är att vi då inte kan garantera säkerhet och komfort ombord för allergiker.

Fast vi hade egen matsäck med sist vi flög med dom. Och det var då ingen som reagerade på det. Så alltså.. jag tar med egen matsäck som planerat. Och skulle de protestera så får man väl äta den lite i smyg.. *hehe*
Då hoppas jag verkligen att det inte finns nån allergiker ombord speciellt dom som har nötallergi på flyget för att du har din egen mat med dig. Då har inte besättningen kontroll på vad du har i din lilla matsäck. Detta kan man faktiskt respektera. Den personen kan få problem med andning och jag tycker man ska respektera TUI Fly Nordics och Thomas Cooks regler, det kostar 150kr t&r för deras lactosmat som jag beställer vid bokningen, så vet dom att det finns allergiker ombord.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT