![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Kollade upp den sidan och min sökning gav endast två träffar. En tur med bluestarferries och en med hellenic seaways. Det kostar som sagt 87 Euro men jag antar att det inte går att komma undan med ett billigare alternativ om man vill komma fram så fort som möjligt.
Om man bokar biljetter via nätet vart hämtar man då ut biljetterna? Och hur pass säkert är det att båten verkligen går den tiden, brukar tiderna ändras ofta? Vad jag förstår så är det lång resväg från Amorgos till Pireaus och att det därför inte går att ta dessa "mindre" båtar som kanske skulle vara ett billigare alternativ. Bör jag boka i förväg eller ska jag chansa och boka dessa båtbiljetter i Amorgos istället när jag väl kommer dit?
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
I Kykladerna är det Hellenic seaway, Ga Ferries och Blue Star som kör. Har jag glömt något rederi?
Skopelitis Line kör i småkykladerna, tror inte att den ekonomiska vinsten blir så stor (om än någon) genom att först ta den och sedan byta till annan båt på Naxos. Det är ett antal år sedan jag åkte med Skopelitis, någon som vet hur mycket en biljett mellan Naxos och Amorgos kostar? Hoppas verkligen att vi skall slippa Meltimin i år, ett av åren vi åkte till Koufinissi såg vi delfiner. // Helén |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Hej!
Jag hittade biljetter till Pireus från Amorgos den 9 augusti för 30 euro st. Det finns ju vad jag förstått två ställen att åka ifrån på Amorgos och jag vet ju inte vart ni vill åka ifrån. Här får du två bra länkar: www.greekferries.gr och www.ferries.gr. Här kan du provboka och kolla priser. nicka ![]() Ps Jag har inte lyckats hitta några busspriser: Aten-Preveza kanske kan den här länken hjälpa dig www.ktel.org. Har inte testat den själv Ds |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Tack för hjälpen Nicka
|
![]() |
|
|