Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Mat & Dryck

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-08-14, 12:57
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 369
Standard Sv: Fyra oliver?!

En tidigare kollega till mig hade invandrat till Sverige från Turkiet. Hon hade sedan barnsben hört att man ska äta minst sju oliver om dagen för att håll sig frisk och leva ett långt liv. På den tiden var jag inte speciellt förtjust i oliver. När jag berättade det för henne blev hon arg. Nästa dag hade hon med sig en påse med sju oliver som jag var tvungen att äta upp medan hon tittade på. Hon fortsatte att ta med sig oliver under lång tid, till sist tyckte jag om dem. Och gör fortfarande.

Jag har aldrig reflekterat över hur många oliver det är på salladen, men nu när jag tänker på det så brukar det sällan vara fler än fyra, om oliverna är av normal storlek, ibland ligger det 15-20 skrynkliga små oliver på tallriken, goda förvisso, men små. Undrar om inte antalet hänger ihop med var man är. Ju större turistort desto färre oliver.



En av de godaste greksallader jag har ätit (Kira Pothiti på Schinoussa) innehöll åtta stora oliver.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-08-14, 13:03
Birgitta63s avatar
Birgitta63 Birgitta63 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2007
Ort: Sjöbo
Inlägg: 1 452
Standard Sv: Fyra oliver?!

Åh så gott det ser ut!
Längtar otroligt mkt nu till Kreta som bara har 16 dagar kvar.
Birgitta 63 .
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-08-14, 14:41
nekjam nekjam är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2005
Ort: Sikeå
Inlägg: 433
Standard Sv: Fyra oliver?!

4 oliver har vi också uppmärksammat när det gäller sallad och 1 när det är tzatsiki. Och det är i Rethymnon, så vi har kanske inte ätit på samma ställe som Åke.

3 veckor tills vi åker
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-08-14, 15:15
Hellens avatar
Hellen Hellen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Inlägg: 4 604
Standard Sv: Fyra oliver?!

Jag har tidigare inte reflekterat över hur många oliver det är i en sallad, men i en av dem vi åt var det minst 10 st, det kan ligga någon dold under all den goda osten


Senast redigerad av Hellen den 2008-08-14 klockan 15:21.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2010-07-23, 15:25
kimmens avatar
kimmen kimmen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2008
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 668
Standard Sv: Fyra oliver?!

Nyss hemkommen från en treveckors båtluff kan jag konstatera att ingen större förändring har skett på detta område. Det blev väl 20-25 greksallader, alla utom tre innehöll fyra oliver. I två av dessa fanns endast två stackare. Vid ett tillfälle fanns dock hela sex styck oliver. Vi funderade på att påpeka detta - dom måste ju ha räknat fel...

Apropå att en del skriver att de fått "massor" av små skrynkliga oliver - ni har inte förväxlat dem med de stora grekiska kaprisarna?

/kimmen
Svara med citat
  #6  
Gammal 2010-09-24, 12:00
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Fyra oliver?!

Tror ni inte att det kan bero på att många faktiskt inte äter upp oliverna? Alla gillar ju inte oliver. Oliver är dyrt och när tallrikarna kommit ut med lämnade oliver i köket tillräckligt många gånger kan jag tänka mig att köket tänker till.
Svara med citat
  #7  
Gammal 2010-09-24, 14:05
Lillstrumpa Lillstrumpa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2009
Ort: Åland
Inlägg: 68
Standard Sv: Fyra oliver?!

Citat:
Ursprungligen postat av inkfish Visa inlägg
Tror ni inte att det kan bero på att många faktiskt inte äter upp oliverna? Alla gillar ju inte oliver.
Alla gillar inte oliver?????
Trodde jag alla gjorde ju
Svara med citat
  #8  
Gammal 2010-09-24, 14:27
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Fyra oliver?!

Vi åker till Patmos om några dagar...Måste räkna oliverna då

Tänkte inte på det på Tinos alls, fast jag åt nog bara en sallad där...

Lissi
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT