Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #2  
Gammal 2008-08-29, 12:36
ALba ALba är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2007
Ort: Luleå
Inlägg: 76
Standard Sv: Komma hem till Kreta

För mig finns det många olika anledningar, ska försöka lista dom här:

- En otroligt vacker ö, grön och frodig med med bergen med sina snötäckta toppar i bakgrunden.

- Storleken har betydelse! Fast jag varit på Kreta 7 gånger och vi har åkt omkring en hel del har jag ändå inte sett ens hälften av allt jag vill se.

- Lättillgänglig, till Kreta kan man ta sig från flera mindre städer i Sverige, man behöver inte åka via Arlanda och för en norrlänning som jag med småbarn är det guld värt att kunna åka från min egen stad.

- Maten skulle vi väl inte nämna enligt Ulf, men det gör jag i alla fall. En del tycker att grekisk mat inte är god, men det tycker definitivt jag, sedan är ju inte alla restauranger bra såklart men det finns många pärlor. Förutom att maten smakar bra gör också miljön halva njutningen, visa mig en restaurang här hemma som är lika mysig som någon av alla härliga tavernor på Kreta.

- Stränderna är fina, jag gillar inte stenstränder och det finns ju även det på Kreta, men mestadels är det fina sandstränder oftast långgrunda.

- Det är väldigt enkelt att ta sig runt på ön, man behöver inte alls hyra bil om man inte vill utan det går lätt att ta sig fram med buss i stort sett vart du vill.

Ja, det var några av mina anledningar att Kreta är som ett andra hem, ju mer man åker dit desto mer längtar man tillbaka, vågar nästan inte chansa på ett helt nytt ställe för risken att bli besviken när man jämför är ganska stor.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT