![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Folegandros var för mig en ny ö så jag blev hänförd över hur vackert det var trots kargheten. Alla vyer var så himmelskt vackra. Jag satt uppe vid kyrkan och tittade på solnedgång och hamnade mitt emellan två grekiska bröllop. Ett par med sina gäster promenerade ner från kyrkan och det andra sällskapet var på väg upp. Otroligt mycket vackra klänningar och två bedårande vackra brudpar.
Definitivt åker jag tillbaka igen. Sen hamnade jag på Milos och den här ön är ju också vansinnigt vacker. Tom så att jag stannar kvar här och låter bli att upptäcka fler ställen i år. Idag har jag varit vid klippbadet i Sarakiniko, ngt sånt har jag ju heller aldrig sett förut. Tur att jag har med mig datorn så att jag kan tömma kameran varje dag. Det blir massor med bilder. |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Sista rapporten trots att jag nu är hemma igen. Min sista semesterdagar tillbringade jag på Santorini och på Honeymoon Beach. Jag blev välkomnad som en kär återbesökare och hade en underbar middag under min första kväll.
Sedan tillbringade jag större delen av min tid på stranden och jag hamnade på ett underbart ställe, Meterora, utmed strandpromenaden i Perivosa. Jag har aldrig fått sån servce på något annat ställe, ägaren Irene var en virvelvind, all hennes personal otroligt serviceminded och maten utsökt god. Där åt jag kanske den bästa mousakan jag ätit i Grekland. Sista kvällen hamnade jag mitt upp i en Grekisk afton med dans och underhållning. Massor med folk och suverän stämning. Definitivt värt ett besök. Nu är jag hemma igen och lever på minnena och alla nya intyck. Jag har hft en undebar resa i Grekland, i år igen! ![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Låter helt underbart!!
Det enda man vet varje år man åker är att man blir aldrig besviken! Lissi |
![]() |
|
|