Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Off Topic > Hemelektronik

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2009-07-25, 19:09
maranss avatar
marans marans är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2006
Ort: Mellösa
Inlägg: 58
Standard Sv: Digitalkamera

Jag handlar alltid på Cyberphoto. Jobbar som fotolärare på ett gymnasie, och maken till service har jag aldrig varit med om. JAg har handlat hos dem i snart tio år, och det är bara det bästa.

Mina privata kameror äro:
en Canon IXUS 70 - kameran som tål allt, inklusive sand, vatten, is & snö. Lagom att ha i fickan på stadspromenaden. Går utmärkt att filma med.
http://www.cyberphoto.se/info.php?article=Ixus70

En Olympus 7070Wz - suverän "mellankamera" med extremt macro och vridbar bakskärm. Bästa promenadkameran. vidvinkel och zoom. metallhus, och tål att dråsa i stengolv (jag har provat) Inte så tung, men går att fota RAW med (fotonördterm). Går också utmärkt att filma med, samt har TVÅ kortplatser, ett CF och ett XD. Har den oftast hängande runt halsen, med bakskärmen utfälld, som en gammal rolleiflex. mycket diskret att fota med.
http://www.cyberphoto.se/info.php?article=c7070

En Canon 30D system. Tung som ett as, Objektiv Canon 17-55/2,8 och Tamron 70-200/2,8. Har jag mest med mej i bilen på semestern.
http://www.cyberphoto.se/info.php?article=30D

Samosbilderna är tagna med alla tre kamerorna. (se min profil för länk)

Jag har ett ganska tungt handbagage när jag reser, men alla kamerorna fyller sina syften.


Om jag skulle vara tvungen att välja, så blir det IXUS:en som får följa med. Funkar alltid. Manuell inställning, och ändra ISO-talet när det blir mörkt. Annars kör jag alltid ISO 80.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT