![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
ja det kanske lutar åt is i magen. Dock gjorde vi den erfarenheten förra året då vi använde Santorini som landningsbana att priset först gick ned och sedan upp! Kanske beroende på våra många priskollar?
Resan skall gå andra eller tredje veckan i september..helst tredje.. Maeta |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Rhodos 16/9 endast flygstol, 1 vecka 2499 kr. Kan det var något för er? Ni behöver ju inte bo i Rhodos stad ifall ni inte vill det, eller ta båten till någon närbelägen mindre ö. Symi eller Tilos t ex.
![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Hej, nu satte min ö-luffar-gen igång mig! Ja, varför inte Rhodos som utgångspunkt. Har aldrig varit där. Skulle kunna tänka mig att ta någon natt eller två där för att vara säker på att komma med flyget hem. Men hurdanna är förbindelserna med Symi-Tilos. Känns det tillräckligt tillförlitligt för en veckas kortluff?
Några personliga erfarenheter från någondera ön? Det jag läst i ö-beskrivningarna låter ju som om de skulle kunna passa oss...Hur är det att köra moppe? Detta är inte mitt "bästa ämne" så Karpathos fina vägar underlättar. Och var är det bäst att snorkla? Vi hade Rhodos med i planen vid en längre luff för ett par somrar sedan. Då genom att Fly-me flög dit. Tyvärr hann de gå i konkurs så vi fick ta dyrare stolar till Karpathos den gången. Maeta |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Symi har jag bara besökt över dagen, otroligt vackra hus i byn, mysigt sitta på en taverna vid hamnen, många båtar som lägger till under dagen, betydligt lugnare på kvällen. Inte så bra stränder på Symi, några finns nära byn annars är det badbåt eller eget fordon som gäller.
Har aldrig varit på Tilos, en ö som jag "någon gång i framtiden skall besöka!" Vad jag förstått så har den ön en mycket vacker natur, en riktig vandringsö. Läs alla inläggen om öarna, där finns det mesta! Hur förbindelserna är mellan öarna kan jag ingenting om, men det är säkert många här på forumet som har kännedom om det. Och Rhodos, Rhodos har ju allt!! Kom dit på min andra tåg/öluff 1980, redan samma höst charterresa 3 veckor och efter det en mängd resor! Rhodos stad med allt vad en stad har att erbjuda; restauranger, tavernor - prisvärda och dyrare, barer, nattklubbar, shopping och dessutom stränder, blåsiga sidan på västra sidan och mindre blåsiga på östra sidan av udden. Och så mysiga Gamla stan! Många, många små fina byar och stränder längs östra sidan (känner till den bättre än västra). Lindos med sitt Akropolis och fina strand. Tsambika, Kallithea. Fina båtturer och badbåtar som gör strandhugg längs kusten. Och återigen; läs alla inlägg, det finns massor av bra information där och sedan finns det många rhodosspecialister här på forumet som kan mycket mer om ön än vad jag gör! ![]() Vet inte om det här var till någon hjälp, men hoppas verkligen att ni hittar en resa som passar er, till rätt pris, lycka till i sökandet! ![]() Fel, fel öluff ska det vara, inte ölluff! Senast redigerad av Hestia den 2009-08-15 klockan 18:28. Anledning: Stavfel! |
![]() |
|
|