![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Att då få in lite kontanter tidigt på säsongen är nog frestande. Men det är också en viss fara för oss. Om stället går i putten innan vi kommer dit kan man stå där utan rum och dessutom förlora det man betalat i förskott! Citat:
Jag förstår mycket väl att hotellägare idag vill ha tex Visanummer som säkerhet. Dock hade jag personligen varit mycket tveksam till att betala i förskott. Citat:
Däremot om man är känd som pålitlig och återkommande gäst krävs ju sällan någon säkerhet vid bokning. |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Hej!
Har just upplevt det samma. Men hotellägare vill även ha CVC koden. Lämnar jag ifrån mig allt det, kan han ju göra vad han vill. Jag har istället föreslagit att jag kan betala två nätter (av 6) i förskott, via banktransfer. Han har svarat ok, men med allt skrivet lite torftigt, plötsligt blir jag tveksam till att det verkligen är hotellägaren jag har "på tråden", mail... Kajsa |
![]() |
|
|