Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Joniska öarna > Zakynthos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #3  
Gammal 2011-03-14, 21:33
Xana Xana är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2006
Ort: Helsingborg
Inlägg: 14
Standard Sv: Båtpriser, utflykter och mat

Golden Sun i Kalamaki är det mest strandnära hotell ni kan hitta! Mycket bra läge i lugna Kalamaki. Nära tavernan Kalamaki Beach och 20 minuters promenad till Laganas längs stranden. Bra val!

Håller med Kalimera här att Smugglers Wreck är ett måste på Zakynthos. Men glöm inte det här med att ta sig runt på egen had. Denna ö kräver detta och det är väl värt att ha fordon i 3 dagar!
Hyrbilspriser ligger på från 30-90 Euro per dygn beroende på kategori. En EU moppe/scooter brukar kosta ca 30 och fyrhjuling ca 35 (detta är inklusive ALLA försäkringar..är det billigare än så så kolla över vilken försäkring som egentligen ingår). det bäste är att boka genom er reseoperatör eftersom de endast samarbetar med seriösa uthyrare samt erbjuder den fulla självriskselimineringen.

Väl på vägen, sikta på några av dessa: Limnionas på västkusten, Makrus Gialos eller xigia på östkusten, Smugglers Wreck från ovan och till själva stranden, Keri/Marathia i sydväst, Gerakas i synöst! Oslagbara stränder!

Ha en underbar semester!
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT