Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Parga

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-06-05, 01:26
Enigmas avatar
Enigma Enigma är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2008
Ort: Östergötland
Inlägg: 405
Standard Sv: Fotoresebrev

Tyvärr är det så med bilkörningskulturen. Ju längre söderut, desto sämre körkultur. I Pargas omgivningar hade vi dock inga problem med bilkörningen. Vägarna var ganska bra och kanske hade vi tur.

//Enigma
Svara med citat
  #2  
Gammal 2011-06-23, 14:59
PeterJk PeterJk är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2011
Inlägg: 8
Standard Sv: Fotoresebrev

Visst kör Grekerna som galningar, men om man själv kör i lugn takt utan att stressa upp sig så är det inga problem. När vi var där nu i juni var det knappt så att vi mötte några andra bilar när vi var ute och åkte. Det var egentligen bara på den stora vägen mellan Preveza och Parga som vi blev omkörda mest hela tiden.

Brukar alltid hyra bil i Grekland och tycker att det brukar funka hur bra som helst så länge man tar det i sin egna takt. Om någon ligger för nära mig bakom, brukar jag stanna och släppa förbi dom när chansen ges.

Parkering brukar som enigma säger aldrig vara något problem. Så länge man inte står i vägen för någon kan man parkera lite överallt. Vi bodde i den gamla delen av Parga, och där var det väldigt trånga gator, vilket gjorde att vi fick parkera 5 minuters gångväg från hotellet, men lite motion ska man ju ha. :-)

Kika förresten gärna på min hemsida (i profilen) för mina bästa Parga tips.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2011-06-23, 21:10
Lovis Lovis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2008
Ort: Malmö
Inlägg: 143
Standard Sv: Fotoresebrev

Oj vilka vackra bilder Peter! Om drygt två veckor är jag där igen!
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT