![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Det har varit fritt i 1-2 år. Monopol har vi haft i kanske 50 år minst (vet inga årtal). Om priserna överhuvudtaget rättar till sig så tar det längre tid.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
I Norge, som ju avreglerade innan oss, gick väl priserna upp rätt kraftigt, vill jag minnas. Betvivlar att dom har gått ner nåt speciellt sen dess, eller vad säjer våra norska kalimerianer, har dom det?
F.ö. är det inte så enkelt som att konkurrens alltid ger lägre priser. Om allt annat lika (ett antagande som de flesta ekonomiska teorier bygger på, i en eller annan mening) så stämmer det oftast. Annars oftast inte. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jag orkar inte läsa alla inlägg just nu utan konstaterar bara att Depon (alvedon) kostar ca €0.80 både i kiosken och på Apoteket. Muskelkrämer som Voltaren och Counterpain (i mitt tycke bättre) kostar unde €5. Jag handlar ytterst sällan Apoteksvaror och mediciner, så ni kan säkert fynda mer om ni bara har ögonen med er.
//Kikh |
#4
|
|||
|
|||
![]() Citat:
(Tabell i VG fra 2010, svenske medisinpriser er omregnet til NOK:) ![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Mange nordmenn reiser til nabolandet for å kjøpe medisiner og vitaminer. Prisforskjellen er stor!
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Jag behöver äta en kombination av värktabletter. Finns motsvarande Panodil Zapp, Ipren och Voltaren(tablettform) på apoteken i Grekland? Vad heter de i så fall?
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
Voltaren finns i alla fall (25, 50 och 100 mg, alla receptfria). Heter Voltaren även i Grekland och kostsar ungefär hälften av vad de gör här hemma. Nåt Iprenliknande borde också med största säkerhet finnas.
|
#8
|
||||
|
||||
![]()
"Allt" som finns här hemma på Apoteken finns även i Grekland för den som önskar.
Eva |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Jag måste ha blivit lurad eller?
När vi var på Rhodos nu nyligen så hade jag glömt ta med mina Omeprazol tabletter och givetvis fick jag väldigt ont i magen pga tzatziki och drinkar osv... så jag gick till apoteket för att köpa Omeprazol och visst hade dem det. Fick en paket med 28 kapslar och höll på att tappa hakan när hon ville ha 20 Euro!!!! Nästan 200 kronor för 28 kapslar är bra mycket mer än jag betalar här hemma!!! |
#10
|
|||
|
|||
![]() Citat:
mvh |
![]() |
|
|