Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-11-13, 09:11
larss avatar
lars lars är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Inlägg: 881
Standard Sv: Ett par höstdagar på Kreta

Den kretensiska dialekten? Jada? Det är lite annorlunda R här och där och lite annat smått och gott, men det går ganska bra, bara dom inte pratar lika fort som dom gör på väderleksrapporten i TV här.

Vi har Nea Chora (Chania) som bas. Jag tror att vi spenderar vår tid 40/60 i Chania/resande fot( här ingår då dagsutflykter, tidigt iväg på morgonen och hem vid 19-tiden).
Hyran 400 Euro inkl allt per månad, rum så här års ute allt från 25 till 35(vad vi betalat för bra rum). Inte särskilt dyrt tycker jag. Rummet i Anogeia var lite kallt men extrafiltar och täcke värmde mer än väl. Det skall ju kännas att man är i bergen, eller hur?
Det som är dyrast är ju bensinen omkring 1.7 - 1.9 Euro/liter.

lars
Kriti mou
Omorfo nisi
Svara med citat
  #2  
Gammal 2011-11-13, 09:33
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Ett par höstdagar på Kreta

Det låter fantastiskt! Jag var bara lite nyfiken på om ni bodde på nya ställen hela tiden eller hade ett mer "fast" boende också och det fick jag ju svara på nu
Det är ju alltid billigare att hyra månadsvis, fast då är man ju mer "fast". Jag förstår ju av breven att ni nu har vänner nästan överallt i byarna så för er del finns nog boende närhelst ni kommer

Härligt att läsa om era turer!

Lissi
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT