Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Karpathos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-01-13, 12:39
karinafps avatar
karinafp karinafp är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Handen
Inlägg: 3 217
Standard Sv: Sound of the see

Zephyros ligger vid en sidogata till huvudvägen. Lugnt och stilla, men ändå nära till mängder av tavernor, barer, stranden och Pigadias centrum med affärer, banker etc. Sound of the Sea ligger för sig självt nere i en vik. Fågelvägen är det inte mycket längre in till stan, men vägen är enslig och går över ett berg. Långa uppförsbackar åt båda hållet. Inget runt om annat än vild natur. Fint hotellområde, men alldeles för avskilt för min smak. Andra gillar just det, smaken är ju olika, som bekant.

Karin
som helst bor mitt i stan.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-01-13, 23:35
Ingrids avatar
Ingrid Ingrid är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Son, Norge
Inlägg: 263
Standard Sv: Sound of the see

Jeg har bodd på SOTS og trivdes veldig bra der. Stille og rolig område. Fint basseng. Store leiligheter. Ulempen kan være at det er litt langt å gå til stranda med små barn. Og så er det flere som har klaget på at det spilles høy musikk ved bassenget hele tida, men det var ikke plagsomt for oss.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-01-15, 14:20
på2hjul på2hjul är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2010
Inlägg: 17
Standard Sv: Sound of the see

Hej
Kan varmt rekommendera SOTS. Ett mycket bra hotell som drivs av fantastiska människor. Vi bodde där förra året i september och är mkt nöjda, så nöjda att vi för första gången åker tillbaks till samma ställe! Kan ej jämföra med andra hotell eftersom det var första gången på Karpathos för oss. Samtidigt som oss bodde där en barnfamilj med barn i samma ålder som era, väldigt nöjda dom med.
Visst är det en lång backe upp och ner till o från byn, så det blir en massa promenader, men det behöver man efter all god mat.
Vi hyrde bil i sju dagar, det behövs om man skall kunna ta sig till alla underbara stränder.
Måste också berömma Helena och Roula, mor och dotter, som driver hotellet. Helt fantastiska människor. Deras personliga service och Roulas goda mat gjorde att vi stannade på hotellet några kvällar o bara njöt.
Vi gillar inte pooler, men deras saltvattenpool var jätteskön.
Vi blev så nöjda att vi återvänder i Maj, denna gång för att stanna tre veckor och fira vår 25-åriga bröllopsdag med våra vuxna barn.
Kram från oss som längtar
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT