Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Rhodos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-02-28, 21:03
giottonis avatar
giottoni giottoni är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2006
Inlägg: 527
Standard Sv: Fickpengar

Brukar räkna i snitt 500 - 1000:- / person o dag för frukost jag fixar själv, samt ett mål mat "ute" per dag, lite frukt, vatten o övrig dryck, LITE shopping o några dagars bilhyra. Hyrbil brukar kosta runt 200-600:-/dag beroende av säsong o biltyp
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-02-28, 22:51
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 495
Standard Sv: Fickpengar

Vi har sedan flera år tillbaka legat på c:a 800 kr/dag för två personer. Det omfattar då balkongfrukost, lunch på strandtaverna, middag ute på stan/byn, solsängar, frukt och dryck (bl a lite ouzo, vin och öl) till balkongen, och ofta en kaffe och metaxa/whisky på väg hem efter middagen. Några dagar en lunch eller middag på balkongen. Mycket lite shopping. Enstaka dagar moppehyra har ingått, men när vi haft bil eller många dagar moppe har det gått åt lite mera.

Jag tycker att vi har varit ganska spendersamma vid lunch och middag ute, och har väl känt att vi varit lite slösaktiga, men det är ju då trösterikt att läsa alla svaren ovan och där finna att vi inte är så mycket slösaktigare än många andra.

.......... sen blir det ju inte lättare av all god mat man möter i Grekland. Frestelserna vid meze-middagarna är många.

Masse
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-02-29, 08:43
semlans avatar
semlan semlan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2006
Ort: Örebro
Inlägg: 254
Standard Sv: Fickpengar

Vi gjorde i somras av med ca 2000kr/dagen på 3 personer. I dessa pengar inkluderades allt utom flygbiljetter. Båtbiljetter, bussar, hotell, fyrhjulingar som vi hade hela tiden, luch och middag på lokala restauranger, frukost och mellis inhandlades på supermarket och åts på balkongen, glassar, vykort m.m. Att äta i Grekland är underbart gott så en stor del av våran reskassa går åt till mat. Vi skippar solstolar, då vi gärna uppsöker mindre stränder.

Hoppas att du får en underbar resa/Anna
Svara med citat
  #4  
Gammal 2012-05-02, 22:15
Tindras avatar
Tindra Tindra är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 48
Standard Sv: Fickpengar

Någon som varit på Rhodos i vår och som har lite intressanta prisexempel???
Svara med citat
  #5  
Gammal 2012-05-03, 09:05
Mats Fredssons avatar
Mats Fredsson Mats Fredsson är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2006
Ort: Öland
Inlägg: 212
Standard Sv: Fickpengar

Citat:
Ursprungligen postat av semlan Visa inlägg
Att äta i Grekland är underbart gott så en stor del av våran reskassa går åt till mat. Vi skippar solstolar, då vi gärna uppsöker mindre stränder.
Kan bara instämma. Vi lägger inga pengar på shopping eller solstolar (är sällan på såna stränder), det blir maten som får kosta, och det är ju såå gott!

Frukost handlar vi själva, färskt bröd på bageriet tvärs över gatan, resten köps på supermarket. Till stranden medtags frukt, bröd och vatten. Kanske en glass. Sedan är det fredagsmys varje kväll i den ljumna grekiska kvällen...

Ja, det är ju lite andra kostnader också förstås. Förutom hotell, så brukar det hyras en scooter för hela tiden, perfekta sättet att ta sig runt! Billigt och smidigt.

Har inte direkt funderat på vad vi gör av med per dag, men... *tänker*.. i runda tal:
Hotell: ~400 kr/dag
Scootern: ~150 kr/dag
Mat: ~ 300 - 400 kr/dag (för oss båda)

Summa: ~ 900 - 1000 kr/dag totalt.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT