Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-04-01, 16:01
Janériks avatar
Janérik Janérik är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 2 087
Standard Sv: Hur väljer vi avreseplats och resmål?

Många av oss som sitter här är ju lite nördar då det gäller resande.
På ett annat forum diskuterades hur folk kunde åka på kryssning med båt utan att veta vilken båt de skulle åka med. Folk åker iväg på en kryssning för att slappna av och då spelar det mindre roll vilken båt de åker med.
På många turistorter finns stora hotellanläggningar där turisterna inte ens förväntas gå utanför hotellområdet under den vecka de besöker hotellet. För dessa resenärer spelar det förmodligen mindre roll om då åker till Turkiet eller Egypten eller Grekland. Nu finns det betydligt färre sådana anläggningar i Grekland än i många andra turisttäta länder (har jag för mej åtminstone). Det fina för arrangören med en sådan anläggning är att den kan placeras på relativt billig mark utanför tätorterna och man får rejäla stordriftsfördelar. Nackdelen för ortsbefolkningen har vi tidigare diskuterat på forumet så det behöver vi inte gå in på nu.
Sedan menar jag ju inte att någon åker iväg till en plats de inte vill åka till, de åker iväg till en upplevelse de söker. Hur förvånande det än är för många här så är det faktiskt många som bara reser iväg för en veckas avslappning, det är hela upplevelsen de söker.

Mvh Janérik
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-04-01, 16:05
Janériks avatar
Janérik Janérik är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 2 087
Standard Sv: Hur väljer vi avreseplats och resmål?

Citerat från annan tråd:
Citat:
Ursprungligen postat av Monica P Visa inlägg
Janerik och Eva, ni borde kontakta turistministern oh säga vad ni tror. Just nu heter han Geroulanos men han biträdande minister Nikitiadis är mycket mer initierad (min åsikt) - frågan är vem som kommer att få jobbet efter riksdagsnyvalet .
Skulle kanske vara något att ta tag i men det känns inte helt lätt att börja formulera sådant på Engelska eller Grekiska. Däremot vet jag en på ett forum som är en jäkel på att formulera sej på en massa språk, hon kanske skulle fundera ut nånting fint att skriva. Ja, Monica, det var dej jag tänkte på

Mvh Janérik
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-04-01, 17:03
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Hur väljer vi avreseplats och resmål?

Janérik, jag ska läsa på ordentligt det du skrev om flyg hit och dit, så när jag träffar Nikitiadis ska jag kunna ge honom din syn på saken. Han är rätt ofta här på Kalymnos och jag har träffat honom vid några tillfällen. Det var en diskussion om Ryan Air som han hade haft något att göra med, men jag har ju läst att detta bolag inte är populärt bland kalimeras medlemmar...--men vi ska som sagt ha nyval till riksdagen snart, så det är långt ifrån säkert att Nikitiadis finns kvar som viceminister efter det.

Prata är lätt, men att skriva korrekt grekiska är värre...
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT