![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Sonen tittade på ett par boenden i Kos stad bla annat det Malou rekommenderar och det var riktigt fint men de valde bort staden på grund av värmeböljan. Kos stad är nog som de flesta andra städer betydligt mer till sin fördel när det inte är så varmt. Antar att du reser lite senare och då är det säkert trevligare att både cykla och bo i staden än mitt i en värmebölja.
De hade hyrbil som de fick och lämnade på flygplatsen vilket de tyckte var völdigt smidigt och dessutom var det visst billigt att hyra en hel vecka. Eva |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Under sommaren finns det fler turer mellan Mastichari och Kalymnos.
ANEK /Kalymnos Star och Kalymnos Dolphin presenterar denna turlista: Från Kalymnos 5.30, från Mastichari 6.20 7.30 8.10 9.30 11.oo (lö-sö via Pserimos) 12.45 13.45 14.45 16.30 17.30 18.45 19.00 22.00 21.40 22.30 De större bilfärjorna ANEM/Olympus Zevs/Olympus Apollon: Från Kalymnos: 7.00, 13.00, 16.30, Fråm Mastichari : 9.00,14.00 17.30 Söndagar går inte mellanturen. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Många tack för båttider!
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Kom precis hem efter en månad på Kos och jag vill bara tilllbaks!!! Självklart ska man bo i Kos stad då det finns oändligt mycket att se och göra. Tavernor, uteserveringar, ruiner, Johanniterborgen, hippokrates träd med mm.mm. Närheten till Asklepion, tigaki, Psalidi och Agios fokas är alldeles perfekt och lätt att ta sig till. Ett besök uppe i Zia och se ut över havet med utsikt över bland annat Turkiet, Pserimos och Kalymnos. Jag kan skriva en novell om det här men har åkt till Kos 11 gånger och alltid med nya folk med mig som alla förälskar sig totalt och blir återvändare. Provade även på en natt på Leros och vill ni ha lugn och ro så är det perfekt!! Nej, Kos kan man bara älska helt enkelt!!
|
#5
|
|||
|
|||
![]() Citat:
|
![]() |
|
|