![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lata dagar rullar förbi... Vi dåsar runt i badkläder - badar, promenerar , läser i skuggan eller njuter av en kall öl på torget. Idag simmade jag från piren till stenstranden , härligt att sträcka ut och röra på sig. Vi njuter av stillheten och har mest fixat mat (kall meze och god sallad med fetaost mm mm) "hemma" men ikväll blir det att spisa på karavalli strax innan piren, blir gott och blandat och öns bästa retsina tappad från tunna ! I morgon sista dag och övernattning här, på lördag drar vi till loutro. Tänkte först ta båten härifrån men då den skulle ta tre timmar och kosta 90€ tur/retur för hela familjen ändrar vi planen. blir bil tidigt på morgonen och "åka runt" till sfakia- passar ändå rätt bra då vi efter loutro ska vidare till rethymno. båten sfakia-loutro tur/retur för familjen kostar 25€ och tar ca 25 min enkel väg. i loutro blir vi tre nätter på "loutro holiday" högst upp i huset med stor terass.
Några nya bilder härifrån paleochora finns att beskåda i senaste albumet , håll till godo. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Karavella är en perfekt Taverna, men se upp med fiskmenyn! Firren är dyr på detta etablissemang. Ert val att ta bilen till Chora Sfakion är helt rätt. Då kunna ni lämna bilen där och ta färjan de femton minuterna till Loutro.
Sett mot bakgrund av att ni sedan ska till Rethymno passar ju detta preis perfekt. Ni kan ju även fundera på att ta bilen via den smala men vackra kustvägen till Plakias och sedan taga den vindlande vackra ravinvägen till Rethymno. Har ni ej åkt denna väg tidigare, då kunna densamma varmt anbefallas! Arne och Birgitta |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Tack för tips, jo vi har åkt kustvägen till plakeias via Frango castello några gånger och håller med om att både kustvägen och ravinen är värd att passera - i synnerhet ravinen är väldigt vacker och dramatisk ! - nu blir det nog raka (haha jo det kan man ju säga med tanken på serpentinvägen upp från chora sfakinon) och snabbate spåret till Rethymno och kära olgas pension ! Ravinen får vi på köpet när vi styr kosan mot plakeias och ammodi-stranden någon av dagarna i Rethymno!
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Vi har njutit av fisk några ggr på caravella och konstaterar att smakar det kostar det, dock riktigt fin fisk . I kväll blir det nog småplock... Noterar att de åter har uteservering på stenarna tvärs över vägen i år ( fanns förrförra men inte förra året) men med en ganska hemsk strålkastarbelysning - blir nog att äta på restaruangsidan tror jag.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Citat:
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Redan i maj hade dom satt igång utestället på Caravella. En intressant grej dom berättade var att dom aldrig KAN ha öppet på vintern inne eller ute. Vågorna går för höga till tavernan. Titta på muren dom har.
OCH, lyssna på deras musik i högtalaren. Jag var tvungen att fråga vilken cd det var. Fick en lapp av chefen och sedan köpte jag cd:n i Chania. Det var en musiker som hade slutit att uppträda och cd: n var inspelad på 90-talet. Vi satt där och njöt länge. Sedan "råkade" Olle och Anna (Fysimera) passera och då satt vi ännu längre. En trevlig kväll! Birgitta. |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Låter som en härlig kväll
kan tänka mig stormar och vågor här vintertid... Inte alla som kan ha bord ute då... Har varit med om att vada upp till höfterna i vatten på soulio ( olgas pensions lilla gata) när det regnade som värst i oktober 1995...
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
Naturligtvis kunde vi inte motstå den färska fisken på caravella igår... Blev en härlig middag på 790 gram fisk på grillen, ljuvliga små knapriga kalamares , timjan och citrondoftande klyftpotatis och sallad med lokala osten mistria som är något mildare , sötare och krämigare än vanlig feta - till detta två krus iskall retsina från tunna och en flaska vatten. Måltidens kostnad slutade på 62.20 € , ett mycket bra pris för denna ljuvliga måltid. Efter maten bjöds på yogurth med honung och iskall raki, trevligt då vi sällar oss till skaran som uppskattar denna dryck ! Fisken låg på 45€ / kg och naturligtvis var vi in i köket och valde vår egen
liv och rörelse på piren blev det vid 21 (ca) då daskalogiannis-skorven kom för att släppa av och på passagerare - trevligt inslag i middagen !
|
|
#9
|
||||
|
||||
|
Citat:
Citat:
|
|
#10
|
||||
|
||||
|
Nja, just nu har vi faktiskt en liten flaska raki här på skäret, som vi har smuttat på!
På tavernan mitt emot KKP-fiket, Inoc,,, någonting hade man nämligen honungsraki. Så vi bad om en liten flaska i december att ta med hem. Och den har vi sparat till nu. Så även raki-hataren Arne dricker denna dryck!! Ska ni äta på granntavernan till Haris, Medefis, denna sista kvällen i Paleochora? Krama mama från mig då. Birgitta. |
|
#11
|
||||
|
||||
|
Här på skäret har vi faktiskt en liten flaska raki, som vi har börjat smutta på. På tavernan mitt emot KKP-fiket, Inoc,,, nånting hade man nämligen honungsraki.
Så även raki-hataren Arne dricker den! Ska ni äta på Haris granntaverna, Medefis ikväll. Krama då mama från mig. Birgitta. |
|
#12
|
||||
|
||||
|
Idag är vi nyfikna, följ med på vår promenad och upptäcktsfärd i nya albumet !
|
|
#13
|
||||
|
||||
|
Och Birgitta : honungsrakin är väldigt god varm under kalla vinterkvällar !
|
|
#14
|
|||
|
|||
|
Jag brukar sätta honung i varm Ouzo,lindrar gott när halsen känns skrovlig.Gott även utan skrovlig hals
![]() Vilka härliga bilder från er resa,tänk en sån fantastisk upplevelse för era töser. Monica
|
|
#15
|
|||
|
|||
|
Kalderimis raki i Chania är underbar. Jag tror det var något annat i också än honung, men minns inte vad...cinnamon?
Lissi |
|
#16
|
||||
|
||||
|
Har varit "nedkopplad" några dar och bara njutit av lugnet i loutro... Här ser man en havssköldpadda simma rofyllt i viken, här kan man bada i det klaraste vatten, äta det godaste grillade lammet och dricka det svalaste vinet... Här ber man mixalis snällt på morgonen om båtskjuts till stranden bortom nästa och nästa krök, där njuter man av ännu mera lugn och äter ännu mera gott för att sedan framåt eftermidagen tigga skjuts tillbaka... Här språkar man med vangelis och ordnar kvällstur i solnedgången i hans vackra träsnipa... Här njuter man !
|
|
#17
|
|||
|
|||
|
Låter helt underbart!(satt nyss och funderade på vart du tagit vägen)Ha det fortsatt skönt.
|
|
#18
|
||||
|
||||
|
Och ni lite nya bilder !
|
|
#19
|
||||
|
||||
|
Finns få platser i Grekland som är så fint som Loutro, på alla sätt och vis!
Undra hur där är på vintern? Vi var där sent i oktober ett år och då var där ganska ödsligt. Njut vidare! Tack för det! |
|
#20
|
|||
|
|||
|
Fina bilder, och vilken underbar resa!
|
![]() |
|
|