![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Nedräkningen är i fullgång! Idag är det 43 dagar kvar till avresa med destination Parga.
Till en början skulle jag åka själv till Parga, men fick sen resesällskap som vill föla med. Kul! Det blev ändring i bokningen från Hotel Paradise till Hotell Bacoli. Det kommer bli sol/bad varvat med utflykter. Det ska bli så härligt att få åka iväg och se/uppleva ett nytt resmål, även om jag har mina favoriter. Kanske Parga tar sig in på favoritlistan, eller blir ensam favorit. Önskar tips på bra matställen, utflykter med mera.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
"Lyckans ost" eller lyckliga dig att resa till Parga!
![]() Det finns många tips om bra mat i Parga här i forumet och om sevärda utflykter. Pröva sök funktionen så hittar du säkert massor av tips. Jag tyckte bra om tavernan Tsimas som ligger nära hotell Bacoli där du nu skall bo. Arkoudas vid hamnen. Sakis och Stefanos vid höjden. Tavernan Krioneri nära piso Krioneri. Taverna/ouzerian Apagkio i smal gränd från hamnen. Det finns hur många ställen som helst och de flesta är okej. Jag skrev senast 7/6 under rubrik hälsning/nu är vi tillbaka igen/Parga vi ses igen! Hoppas att det kan ge något och många tips under rubriken Parga såklart. /Marja
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Nedräkningen är ännu i fullgång. Nu är det 26 dagar kvar till avresan. Det känns både nära och väldigt långt kvar - jag som är redo att åka NU!
Jag har försökt läsa på om själva resmålet Parga. Har hittat några tips på matställen. Har ni tips på sevärdheter, utflykter? Alternativ som man kan ta till om man vill ha en dag utan att ligga i solstolen.
|
![]() |
|
|