Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-02-10, 23:53
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Bara Grekland eller?

Inga problem. Brasilien har sina svårigheter som regeringen samt andra arbetar med. Grekland är inget paradis som jag väl känner till genom arbetande och forskande vänner och anhöriga. Finns mycket att förfasas över där som jag inte skall trötta dina eller någon annans öron med. Jag är väl medveten om att detta inte är ett forum för samhällskritik. Till din och kanske andras förvåning måste jag säga att den Brasilianska befolkningen är oerhört gästvänliga, hjälper oss turister samt tar hand om oss på ett sätt som jag inte upplevt i Grekland de sista 20 åren. Här hittar du också ett orört paradis, en femtedel av jordens djurliv finns här samt våra lungor som hjälper oss varje dag. Ett mycket värdefullt område som vi alla bör intressera oss för.

Eva

Senast redigerad av Eva L den 2006-02-10 klockan 23:55. Anledning: replik till Lissi
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-02-11, 23:19
Stinas avatar
Stina Stina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 576
Standard Sv: Bara Grekland eller?

Förutom Grekland har jag varit i: Italien, Tyskland, Österrike, Danmark, Norge och Finland.
Platser som jag skulle vilja besöka: Provence i Frankrike, Korsika, Nordkap och fjordarna i Norge, Zanzibar, Kenya och Sydafrika samt Nya Zeeland.

Toscana i Italien är väldigt vackert och Alperna tycker jag mycket om(både de italienska och de österrikiska.
Sydtyskland är också fint.
Men när det är dags för planering av kommande semester så slutar det ändå med att det blir Grekland(ett säkert kort!)
Det är inte särskilt dyrt att åka dit och där finns allt man önskar, dessutom känner jag mig alltid säker i Grekland(låg brottslighet, åtminstone mäker man inte av mycket som turist)

//Stina, som kanske åker till Norge till sommaren...men det blir nog Grekland i september också
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT