Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Arne & Birgittas hörna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2015-01-16, 08:26
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Fredag 16 Januari. Paleochora

Fredag 16 Januari. Paleochora.

Det blir ånyo en mycket vacker dag denna fredag. Detta borgar soluppgången över havet för. Därtill kunde vi skåda att sopgubbarna ej hade regnställen pådragna. Nu klockan åtta visar termometern på icke föraktliga 15 grader. Svag vind och inga moln.

Kustfärjan Samaria avgick strax efter åtta med destination Gavdos. Det blir en dagstur med endast 15 minuters uppehåll på ön. Birgitta hade i tanken att eventuellt medfölja, men slog detta hugskott ur hågen. Att skaka färja tre timmar för att få skåda hamnen i Gavdos 15 minuter, och att därefter ånyo skaka färja tillbaka, syntes icke vara en större lockelse ens för Birgitta som ju ändå vurmar för denna gudsförgätna ö.

Arne ska ta direktkontakt med Mayor för att höra varför skrotbilarna får stå och skräpa på gatorna år efter år. Nu visade det sig att Paleochora bytt Mayor sedan sist. Den gamle Mayor hade , enligt elaka tungor, såväl rymligt samvete som dito fickor.
En ny och betydligt yngre Mayor har tagit plats i City Hall.

Det blev under gårdagen en lugn förmiddagssittning på W.E. Echaterina och Gina hade farit med morgonbussen till Chania att utföra förrättningar. De skulle återkomma med kvällsbussen vid tid halv sex. Vi skickade med en önskan om en bukett tulpaner till Birgitta.

Någon blomsterbutik finnes av naturliga skäl icke i Paleochora.

Haris hade beställt ett nytt kylskåp, som efter många svordomar och baxande omsider kom på plats. Det gamla skåpet hade gjort sitt.

Efter siestavilan tog vi en tur ner till byn för att byta några ord med Marianne på Inochaus Taverna. Icke så. Lokalen var endast bemannad med hantverkare som var i fart att måla och tapetsera.

Vi gladdes särskilt åt att det strävsamma gamla paret var på plats på sin veranda. Vi trodde att tanten kallnat, men nu satt de båda där i högönsklig välmåga.

Det fick bli en sittning på KKP-fiket som substitut. Arne bort till kiosken att inhandla ett par sudokuhäften till Birgitta. De gamla började vid det här laget vara utslitna.

Vid halv sex gick vi åter till W.E att spisa middag. Echaterina hade inhandlat en mycket vacker tulpanbukett till Birgitta. Därtill hade hon en present åt Birgitta, nämligen trenne garnnystan samt en rundsticka. I sanning en överraskning.

Birgitta fick sin förbeställda vegetariska soppa och tråkige Arne sin Baconomelette. 12 € stannade notan på inklusive det obligatoriska kruset vitt.

Bilder från gårdagen ligga inne i galleriet under ”Fredag 16 Januari"

Nu klockan halv tio har termometern vandrat upp till 17,7 grader och med stigande tendens.

Arne och Birgitta
Svara med citat
  #2  
Gammal 2015-01-16, 08:46
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Fredag 16 Januari. Paleochora

Å, så bra att ni fått fint väder! Så fort det blir såna här fina dagar glömmer jag genast stormar och regn och inbillar mig att våren är här.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2015-01-16, 11:23
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 139
Standard Sv: Fredag 16 Januari. Paleochora

Citat:
Ursprungligen postat av Arne Visa inlägg
Nu klockan halv tio har termometern vandrat upp till 17,7 grader och med stigande tendens.
Va gött! Här är det snålblåst, drivis & blötsnö...
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT