Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Joniska öarna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #5  
Gammal 2015-02-18, 22:03
Lotta. Lotta. är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2014
Inlägg: 8
Standard Sv: Hur ska vi göra?

Vilken härlig resa ni har framför er!

Vi var iväg förra sommaren i 3 veckor. Vi besökte Zakynthos, Kefalonia, Lefkas och Aten. Vi flög Köpenhamn-Aten-Zakyntos den 22 juni. Vi bodde på Vanessa Hotel i Kalamaki på Zakyntos fyra nätter. Vi hyrde bil en dag och åkte runt på ön.

Sedan tog vi färjan över till Kefalonia och vidare med taxi till Sami. Där bodde vi på Green Bay Hotel som ligger en liten bit utanför Sami men nära till den berömda Melissani Lake. Här bodde vi i tre nätter och hyrde även bil en dag och åkte ner mot Skala. Färden gick sedan vidare mot Fiskardo (Kefalonia) där vi bodde på Nicolas Room en natt för att nästan morgon ta färjan över till Nidri på Lefkas.

Vi bodde på Aggelos Apartments i Nidri 4 nätter och även här hyrde vi bil och åkte runt på ön en dag. Färden gick vidare tillbaka till Kefalonia men till andra sidan ön denna gången. Till Belvista Luxury Apartments i Lassi där vi bodde i 7 nätter. Även denna gången hyrde vi bil och åkte runt på denna sidan av ön, över till Lixouri-halvön.

Vi avslutade vår semester med att flyga från Kefalonia till Aten och bodde på Hotel Adonis i Aten två nätter.

Vi är supernöjda med vår resa! Det jag kan känna är att vi inte hann besöka Ithaka som många talar gott om men då finns det ju en anledning till att åka tillbaka till dessa underbara öar!

En annan sak som vi också kände var att det hade varit smidigare att hyra en bil och haft den hela resan, det är inte billigt med taxi och jag tror att det hade blivit billigare att hyra en bil.

Hoppas ni får en trevlig resa
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT