Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Arne & Birgittas hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2015-09-27, 11:13
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Söndag 27 September. Naxos / Ag Prokopios

Söndag 27 September. Naxos / Ag Prokopios.

Oj, det bliver en varm dag idag. 27 grader redan klockan åtta på morgonen. Det mesta tyder på att vi stannar här på hotellet hela dagen. Cykladvinden lyser därtill med sin frånvaro.

Så här hård värme har vi aldrig tidigare haft vid våra besök på Naxos i slutet av September. Det handlar säkerligen om den globala uppvärmningen.

Nu sitta vi denna förmiddag att lyssna på God morgon Världen i P 1.
Ett program vi mera sällan missar.

Vi stannade under gårdagen hemmavid att i studions svalka läsa böcker samt surfa på nätet. På kvällen fick Arne ånyo ge sig ut på byn att fixa hämtmat. Det blir på så sätt väldigt billiga middagar.

Under gårdagen bommades Vaggelis lyxhotel igen, och i slutet på veckan som kommer stänger även Hotel Ag Prokopios.

På byn märks också att det är finaldags. En del hyllor i market gapar nu tomma, och ett par barer längs strandstråket har också spikat igen.
Firman för fordonsuthyrning är i färd med att lasta upp hyrmoppar på flakvagnar för transport till okänd plats.

Avslutningsvis, vår favorittaverna heter Colosseo och inget annat. Varför vi stundtals skriver det felaktiga namnet Odyssevs är en gåta.

Nu klockan tolv visar termometern på 31, 5 grader, men vi sitta inne i studion med AC-n på full fart, så oss går det ingen nöd på.

Arne och Birgitta
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT